Design 877
Moderne kunsthåndværk
Design: Aftenauktion
877/952
Axel Salto: "Sommervasen". Stor vase af stentøj modelleret med blade, grene, fugle og frugter. H. 33.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
877/951
Axel Salto: Stor rund vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med solfatara glasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 27. Diam. 34.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
410.000 DKK -
877/950
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret i knoppet stil, dekoreret med solfataraglasur. Sign. Salto, 20665. Kgl. P. H. 25,5. Diam. max. 19,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
877/932
Lucie Rie: Vase af porcelæn dekoreret med lys rødbrun og grå glasur med enkelte grønne og rosa elementer. Stemplet monogram. Unik. H. max. 25.
Vurdering :
80.000–120.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
877/923
Jais Nielsen: "Aktæon og Diana". Vægrelief af stentøj dekoreret med okseblodsglasur med turkisgrønne elementer. H. 105. B. 93. D. 8,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/922
Axel Salto: Bojanformet vase af stentøj modelleret med grene, frugter og blade. H. 29,5/34,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK