Design 877
Moderne kunst og design
1844/841
Birger Kaipiainen: Ovalt væghængt fad af porcelæn dekoreret med motiv af frugter og bær. L. 62.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1844/838
Daum Nancy: Lille, kantet lågskål af violet og opalfarvet, matteret glas udskåret med motiver af violer i relief. H. 6,4.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1844/836
Josef Lorenzl: "Blomsterpige". Figur i form af pige med gevandter af koldbemalet bronze på oval base af Onyx. H. 29.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
1837/983
Tapio Wirkkala: Loftlampe med tre forskudte ophængte blus, cylinderformede fatningshuse af sortlakeret metal.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1827/748
Axel Larsson: Rektangulært spejl samt tilhørende Swedish Grace kommode af lakeret og bejdset birk. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1827/747
Svensk design: Sofabord med sortlakeret metalstel med runde sko af messing. Rektangulær top af travertin. H. 45. L. 130. B. 80.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1824/799
Axel Larsson: Et par dækketøjsskabe af mahogni, front med fire låger og udskårne greb. H. 155. B. 118. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1821/692
Carl-Axel Acking: Skulpturelt sofabord med top og fold-ud klapper af teak. Profileret stel af eg med X-formede ben, beslag af messing.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1818/842
Arne Norell, tilskrevet: Et par lænestole med runde, tilspidsende ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt ryg betrukket med grønt stof. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1818/769
Alfred Walter: Opsats af emaljebemalet glas. Sort og guld bemaling på matteret bund. Motiv af stiliserede fugle i geometrisk mønster. H. 17,5 Diam. 26,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1818/557
William Watting: Trekantet sofabord af mahogni med "sko" af messing. Top ilagt løs plade af gult glas.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1818/506
Axel Salto: Bordskål af stentøj, Kgl. P., modelleret i riflet stil, sung glasur. Sign. Salto, 20668. H. 15. Diam. 36-37.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK