Nils Erik Gjerdevik Collection 1738
Fotos /
Samtids fotokunst
Moderne kunst og design
1835/6504
Olafur Eliasson: Uden titel, fra "Island-serien", 1999. Ed 1/1. C-print, signeret og dateret af kunstneren på bagsiden. Indrammet. 53 x 81.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1738/733
Olafur Eliasson: Uden titel, fra "Island-serien", 1993. Ed 1/1. C-print, signeret og dateret af kunstneren på bagsiden. Indrammet. 38,5 x 58.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1738/731
Olafur Eliasson: Uden titel, fra "Island-serien", 1995. Ed 1/1. C-print, signeret og dateret af kunstneren på bagsiden. Indrammet. 53 x 83.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1738/730
Olafur Eliasson: Uden titel, fra "Island-serien", 1998. Ed 1/1. C-print, signeret og dateret af kunstneren på bagsiden. Indrammet. 59 x 89.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1738/669
Jeffrey silverthorne: To kompositioner fra serien "Morgue Work". Begge sign. J. Silverstone. Oplag af 25. Sølv-gelatine-tryk. Bladstørrelse 40 x 51. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1738/664
Annika von Hausswolff: Komposition. Usign. Fotografi i farver. Bladstørrelse 71 x 28.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1738/668
Joachim Koester: Tre kompositioner, 1992. Alle sign. på bagsiden samt titel og årstal. Cibachrome, silketryk. Lysmål hver 50 x 67. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1738/663
Per Bak Jensen: Landskab fra serien "Norway". Sign. P.B.J. 94, Norway, 4/5. Sølvgelatineprint. Lysmål 13 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1738/563
Simon Starling: "The Gold-toned Okapi / Test" , 2006. Usign. S/h analogt fotografi på barytpapir. Ed. 1/300, Den danske Radeerforeening.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1738/562
Ann Lislegaard: Uden titel. Serie med 14 fotografier med røde blade. 3 fotografier signeret Ann Lislegaard 95. C-prints.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK