Nils Erik Gjerdevik Collection 1738
Moderne skulpturer
Moderne kunst og design
1905/812
Hans Pauli Olsen: Stol. Usign. Skulptur af sortmalet gips. H. 70.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1808/595
Mariele Neudecker: "Mountain", 1996/7. Sign. Mariele Neudecker, 5/7. Skulptur af gips og uld. H. 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1808/592
Niels Hansen Jacobsen: "Dryaden". Usign. Skulptur af glaseret lertøj. H. 18.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1738/722
Anders Krüger: Figur. Utydeligt signeret, dateret og dedikation. Skulptur af aluminium på stål plade. H. 31.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1738/677
Erik Nyholm: Vægrelief af stentøj. Sign. EN '89 på bagsiden. Polykromt dekoreret med glasurer i blå, sort og turkis. Diam. 70.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1738/674
Erik Nyholm: Vægrelief af stentøj. Sign. EN '87 på bagsiden. Polykromt dekoreret med glasurer i hvid, grå og sort. Diam. 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1738/673
Erik Nyholm: Vægrelief af stentøj. Sign. EN '90 på bagsiden. Polykromt dekoreret med glasurer i violet og blå. Diam. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1738/672
Erik Nyholm: Vægrelief af stentøj. Sign. Usign. Polykromt dekoreret med glasurer i grøn, sort og hvid. Diam. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK