CoBrA
Moderne grafik
Malerier, skulpturer og grafik
902/916
Asger Jorn: "Caput Mortuum", 1953. Usign. Litografi i farver, to delt. Lysmål 118 x 88.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
900/565
“Fin de Copenhague”, 1957. Bog/hæfte signeret Jorn samt GE Debord, 17/200. Original indbinding. 28,5 × 20,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
899/1359
Pierre Alechinsky: "Honoré de Balzac. Traite des Excitants Modernes", Paris 1989.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
899/1357
Karel Appel: "Tantrika 1". Alle blade sign. Appel hhv. E.A. 14/15 og VII/X. Mappe med fem litografier i farver. Bladstørrelse 76 x 56,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
899/1356
Karel Appel: "L'Elogie de la Folie". Alle blade sign. Appel, HC 1/XV". Mappe med fem litografier i farver. Bladstørrelse 79 x 61,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
899/1355
Karel Appel: "Tantrika 2". Alle blade sign. Appel hhv. E.A. 14/15 og VII/X. Mappe med fem litografier i farver. Bladstørrelse 76 x 56,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
899/1350
Carl-Henning Pedersen: H.C. Andersen Suiten. Komplet sæt på 24 litografier i farver. Alle sign. Carl-Henning Pedersen 1985, 179/250.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK