Bøger 2125
i Aarhus
Bøger & manuskripter
Bøger om kunst, design og arkitektur
2131/988
Joan Miró: Trace sur l'eau - Suite d'aquarelles. Maeght Éditeur, Paris 1963. Orig. lithographic wrapper.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2125/6018
Asger Jorn, Ejler Bille: Ejnar Munksgaards Forlag 1950. 15 pamphlets. In orig. folder.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2125/6017
Asger Jorn - Guy Atkins: Complete collection of Atkins' major work on Jorn, incl. Jorn in Scandinavia 1930–1953. Cph 1968. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2125/6016
Henry Heerup, Carl-Henning Pedersen, Asger Jorn: Heerup. With 8 orig. lithographs. + 2 vols. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2125/6015
Original linocuts by Asger Jorn: Genia Katz Rajhmann and Asger Oluf Jørgensen (Asger Jorn): Pigen i Ilden. [1938]. Illust. by Asger Jorn. In orig. wrappers.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2125/6014
Asger Jorn: The journal SPUR. 6 issues (I-VI). München 1960-1962. Lithographs by Jorn.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK