BRcarpets870
Varia, møbler og tæpper
870/325
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund. Korkuld på silkekæde. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 156 x 104.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
870/324
Tabriz tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter, slyngede grene og bladværk på mellemblå bund. 20. årh.s første halvdel. 412 x 305.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
870/323
Veramin tæppe, Persien. Klassisk gentagelsesmønster med forbundne rosetter. Ca. 1950-1960. 330 x 214.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
870/322
Signeret Qum tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med vaser, løver, våben, hjelme m.m. Betegnet: På bestilling af Torabi Nejad, år 1284.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
870/321
Keshan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bund. Ca. 1960. 384 x 263.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
870/320
Isfahan silketæppe, Persien. Medaljondesign på gylden bund. 20. årh.s anden halvdel. 235 x 159.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
870/318
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. Ca. 1950-1960. 523 x 360.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
870/317
Keshan helsilketæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomster og bladværk på lys bund. 20. årh.s anden halvdel. 220 x 153
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
870/316
Signeret helsilke Qum tæppe, Persien. Design med dyr i landskab. Signeret: Ghom Kashizadeh. Ca. 1960. 202 x 135.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
870/314
Antikt Ushak tæppe, Anatolien. Klassisk medaljondesign udført i den karateristiske og genkendelige farveholdning. 18. årh. 340 x 214.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
870/312
Keshan figuraltæppe, Persien. Design med Nader Shah på tronstolen omgivet af tjenestefolk og underholdere, hovedbort med cartoucher med portrætter. Ca. 1960.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
870/311
Antikt Senneh kelim, Persien. Klassisk design med stavmedaljon på rød bund prydet med herati mønster. Usædvanlig fin kvalitet. Ca. 1900. 195 x 140.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK