Prins Henriks samling
i Bredgade
Prins Henrik: Jadekunst
887/469
Fire kinesiske figurer af grøn og brunlig jade. Vægt 3267 gr. H. 5,5 - 11 cm. L. 8 - 18 cm. (4)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/468
Kinesisk lågvase af mørkegrøn jade. Vægt 1373 gr. H. 23 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
887/467
Provenance of the Prince Henrik of Denmark collection: Kinesisk lågvase på høj fod af grålig jade. Vægt 1719 gr. H. 25 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
887/466
Kinesisk lågvase af grønlig jade, låg af kunstjade. Vægt 2226 gr. H. 25 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/465
Provenance of the Prince Henrik of Denmark collection: Kinesisk lågvase af grønlig jade, udskåret i let relief med stiliseret design. Vægt 2997 gr. H. 38 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK