Prins Henriks samling
Prins Henrik: Africana
887/120
Kropsmaske af udskåret patineret træ. Makonde, Tanzania. H. 48 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/119
To gravvogterfigurer af udskåret patineret træ monteret med kobber og messingplade. Kota stil. H. 61 og 66 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
887/118
Gravfigur af terracotta, Dakakari. Restaureret, sammensat af ældre dele. Niger delta, Mali. H. ca. 73 cm. L. ca. 90 cm.
Vurdering :
10.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
887/117
Antilope opsats af udskåret patineret træ. Bambara, Mali. H. 34 cm. uden sokkel. L. 58 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
887/116
Anefigur af patineret terrakotta. Cameroun. H. 71 cm.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/115
Vogterfigur af udskåret patineret træ med bevikling, Fang stil. H. ca. 54 cm. uden sokkel.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
887/114
Stor anefigur af udskåret patineret træ, Baulé stil. H. 162 cm. uden sokkel.
Vurdering :
5.000–10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
887/113
Tre vogterfigurer af udskåret træ beklædt med patineret kobber og messing. Kota stil. H. 46-53 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/112
Tre religiebeholdere i form af anefigurer af udskåret patineret træ belagt med hvid kaolin, om livet bast. Gabon stil. H. 41-48 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/111
To anefigurer af udskåret patineret træ beklædt med perler og kaolin. Punu og Idoma stil. H. 64 og 68 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/110
Tre Shango stave af udskåret patineret træ. Yoruba stil. H. 41-63 cm. (3)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
887/109
To anefigurer samt vogterfigur af udskåret patineret træ. Hemba, Mossi og Fang stil. H. 31-51 cm. (3)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
887/108
To gravvogterfigurer af udskåret patineret træ monteret med kobber og messingplade. Kota stil. H. 61 og 62 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
887/107
Dansemaske af udskåret patineret træ monteret med klæde, bast og hår. Dan stil. H. 36 cm. L. 78 cm.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/106
To dansemasker af udskåret patineret træ, én monteret med klæde. Dan stil. H. 21 og 35 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
887/105
To dansemasker af udskåret patineret træ, den ene dekoreret med rødt, sort og hvidt pigment. Begge monteret på stand. Mende og Nigeria stil. H. 42 og 44 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/104
En anefigur af udskåret patineret træ holdende kalabas, Cameroun stil. H. ca. 82 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/103
To dansemasker af udskåret patineret træ med rester af hvid kaolin. Gebebo og Dan stil. H. 45 og 48 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
887/102
To stole af udskåret patineret træ. Den ene udspændt med skind og islået søm. Chokwe stil. H. 65 og 99 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/101
Monolit af lavasten udskåret med ansigt. Nigeria stil. H. 40 cm.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/100
Tre dansemasker af udskåret patineret træ med rester af hvidt og rødt pigment. Lega stil. H. 23-26 cm. (3)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/99
En samling på fire masker af patineret bronze. Benin, Senofu og Cameroun stil. L. 27-48 cm. (4)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.800 DKK -
887/98
Tre terrakotta hoveder. Ghana og Niger stil. H. 14-16 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/97
Tre taburetter af udskåret patineret træ. Luba og Songye stil. H. 31-40 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
887/96
Hjelmmaske af samt to dansemasker af udskåret patineret træ med rester af hvid, rød og sort pigment. Senofu og Songye stil. H. 34-71 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
887/95
Tre dansemasker af udskåret patineret træ behængt med klæde, bast, kaori skaller samt rester af kaolin og rødt pigment. Chokwe stil. H. 19-30 cm. (3)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/94
Tre dansemasker af udskåret patineret træ. Én monteret på stand. Hemba og Baulé stil. H. 16-28 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/93
Tre dansemasker af udskåret patineret træ behængt med klæde og bast. Chokwe stil. H. 25-27 cm. (3)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/92
To anefigurer af udskåret patineret træ. Ene monteret med fjer. Senofu og Songye stil. H. 78 og 102 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
887/91
Fetischfigur af udskåret patineret træ. Dagari, Ghana. 75 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
887/90
To anefigurer af udskåret patineret træ. Én behængt med skaller, klæde og bast. Sort og rødlig pigment. Papua Ny Guinea stil. H. 82 og 89 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
887/89
Stor frugtbarhedsfigur i form af kvinde med barn på ryggen af udskåret patineret træ, øjne ilagt kaori skaller. Afrika? H. 93 cm.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/88
To dansemasker af udskåret patineret træ beklædt med sort, hvidt og rødt pigment. Mossi stil. L. 48 og 95 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/87
En samling på fem mindre masker af udskåret patineret træ delvist belagt med hvid kaolin monteret på træplade. Lega og Dan stil. H. 13-15 cm.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
887/86
To dansemasker af udskåret patineret træ med rester af kaolin. Én monteret med flet og fjer. Vestafrika stil. H. 55 og 65 cm. (2)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/85
Osanyin stav af patineret jern dekoreret med fugle. Yoruba, Nigeria. H. 67 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
887/84
Songye økse med skaft af kobberbeklædt træ og kobberblad med udhamret maske. D. R. Congo. H. 40 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/83
Scepter af sortpatineret træ, blad og nakke af patineret jern med dekoration. Fon, Benin. H. 49 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/82
Økse, sværd samt klokke, patineret jern og træ monteret med skind snor og søm. Songye, Nkundu og Cameroun. D. R. Congo og Cameroun. L. 37-65 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
887/81
Lås af udskåret patineret træ med to figurer. Dogon, Mali. H. 45 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.300 DKK -
887/80
Lille maske af udskåret patineret træ. Dan folket, Elfenbenskysten. H. 21 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
887/79
To masker samt hovedbeklædning af udskåret patineret træ, én monteret med farverige sten og perler. H. ca. 32 - 50 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
887/78
Geledemaske af udskåret patineret træ monteret med figurer og dyr. Yoruba, Nigeria. H. ca. 47 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/77
Maske af udskåret patineret træ med sort og rødt pigment. Baulé, Elfenbenskysten. H. 32 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/76
Lille maske af udskåret træ beklædt med sort og hvidt pigment samt kæder og røde perler. Ibo/Igbo stil. H. 23 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
887/74
To masker i henholdsvis Gelede/Yoruba og Lega stil. H. ex. base ca. 22 og 36 cm. (2)
Vurdering :
5.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/73
To Pende masker af udskåret patineret træ, én monteret med flettet naturmateriale og rester af hvidt og sort pigment. D. R. Congo. H. 22 og 28 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
887/72
Gelede maske af udskåret patineret træ med rester af hvidt pigment. Yoruba, Nigeria. H. 30 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
887/71
Maske af udskåret patineret træ, monteret med figur og behængt med bast. Dekoreret med rødt, hvidt, blåt og sort pigment. Yaka, D. R. Congo. H. ca. 74 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/70
Hjelmmaske af udskåret patineret træ med rester af rødt, hvidt, sort og blåt pigment behængt med bast. Suku/Yaka. D. R. Congo. H. ex. bast ca. 57 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/69
Hjelmmaske af udskåret patineret træ, fire ansigter med rester af kaolin. Fang stil. H. 23 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
887/68
Hjelmmaske af flet og bast monteret med mangefarvet perler, muslingeskaller og skind. Kuba, D. R. Congo. H. ca. 41 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
887/67
Taburet af udskåret patineret træ med janusfigur. Hemba, D. R. Congo. H. ex. base 49 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
887/66
Hjelmmaske af udskåret patineret træ monteret med hår. Makonde stil. H. 25 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/65
Maske af udskåret patineret træ, øjne ilagt kaolin. Yombe, D. R. Congo. H. 31 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
887/64
Maske af udskåret patineret træ dekoreret med rødt, sort og hvidt pigment monteret på base. Songye kifwebe. D. R. Congo. H. ca. 37 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
887/62
Stor dansemaske af udskåret patineret træ med rester af sort, rødt og hvidt pigment monteret på stand af sortmalet træ. Baga, Guinea. H. ex. stand. 140 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/61
Kvindefigur af udskåret patineret træ. Mende, Sierra Leone. H. ex. stand 96 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
887/60
Anefigur af udskåret patineret træ med rester af lilla pigment. Mbolé stil. H. ex. base 50 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
887/59
Tromme af udskåret sortpatineret træ med hanke/arme. Chokwe, D. R. Congo. H. 49 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
887/58
Orakelbeholder med siddende mandsfigur af udskåret patineret træ. Baulé stil. H. ca. 26 cm.
Vurdering :
6.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/57
Maske af udskåret patineret træ i form af ansigt. Banjoun stil. H. 104 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK