Auktion 873
i Havnen
1745/962
Klaus Wettergren: To prototype sofaborde med dråbeformede ben af ask, ene cirkulært, andet i geometrisk form. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1745/107
Michael Ancher: Portræt af Henny Brodersen (1868-1960) med hendes yngste søn Fin. Sign. M. A. Olie på lærred opklæbet på plade. 42 x 34.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1745/9
August von Siegen: Havneparti fra Antwerpen. Sign. Aug. Siegen. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1744/886
Arne Jacobsen: Væglampe med rund skærm af matglas monteret på dobbelt bøjlestel af messing,
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1744/537
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1744/527
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1744/525
Markus Lüpertz: "Two women". Signed monogram. Mixed media on paper. Bladstørrelse 43 x 61.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1744/514
Vilhelm Lauritzen: Ringkrone med ti parvist ophængte skærme af mat opalglas monteret på stel af messing, heraf ring sortlakeret.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1744/46
Et par franske rokoko armstole 'Dossier Plat a la Reine' af bøgetræ udskåret med blomster. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1744/33
Peter Hansen: Parti fra Faaborg med en ung pige, som fodrer gæs. Sign. P. H. 1907. Olie på lærred. 82 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1743/1505
Et par Empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze hver med klassiske kvinde holdende tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 45. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1743/1253
Povl Klarlund: Diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillant- og enkeltslebne diamanter. Farve Top Wesselton-Top Crystal (G-I). Klarhed VS-SI.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1743/810
Kurt Olsen: Et par lænestole med ben samt "poter" af teak. Udført 1960'erne hos Slagelse Møbelværk. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1743/722
Folke Jansson: Fritstående tre-pers. sofa med runde ben af bejdset bøg. Betrukket med hhv. grå og koksgrå filtet uld. L. 206.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1743/705
Jean Prouvé: "Grand Repos". Et par lænestole med stel af stål, forben monteret med hjul. Betrukket med sort skind, hynder med rødt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1743/562
Frits Henningsen: Armstol med stel af mørkpoleret mahogni. Betrukket med messingsømbeslået lyst brunt farvet skind.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
1743/553
Rud. Rasmussen: Fritstående sekretær af mahogni. Front med fire skuffer, herover skrå skriveklap. Greb samt beslag af messing.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1743/534
Hans J. Wegner: "AT 304". Spisebord opsat på krydsbensstel af bøg med messingbøjler. Top samt klapper af teak, beslag af messing.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1743/519
Ib Madsen, Acton Schubell: Et par lænestole med stel af teak. Sæde, løs hynde samt dybthæftet ryg betrukket med lysgul stof.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1743/201
Signeret helsilke Hereke tæppe, Tyrkiet. Nichedesign med elegante slyngede grene på rød bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 162 x 123.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1743/13
Helga Ancher: Ved spinderokken. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 35.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1742/1102
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.65 ct. F-G/VVS. L. ca. 4,5 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1742/534
Acton Schubell, Ib Madsen: Højrygget lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde, løs hynde samt dybthæftet ryg betrukket med lammeskind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1742/514
Hans J. Wegner: "GE 672". Et par rødlakerede armstole med stel af formbøjet fineret træ. Sæde betrukket med sandfarvet hør. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1742/179
Fransk Louis XV skrivemøbel af rosentræ og palisander. 18. årh.s midte. H. 96. B. 97. D. 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1742/18
Heriz tæppe, nordvest Persien. Design med geometrisk medaljondesign. 20. årh.s første halvdel. 338 x 258.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1742/10
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1742/2
Zuber et Cie: 'Reveillon' trefløjet skærm monteret med tapet. Frankrig, ca. 1920. H. 212. B. 216.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1741/1501
"Hejrestellet" skål samt et par buketvaser af porcelæn. B&G. (3)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1741/6
Fransk Louis XIV 'Poudreuse' toiletbord af rosentræ indlagt med blomster. 18. årh.s midte. H. 76. L. 78. D. 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1741/2
Flamsk tapet (gobelin) med fremstilling af 'Diogenes ved tønden'. Ca. 1700. 213 x 159.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
873/485
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.50 ct. L. ca. 3,5 cm. F-G/VS-SI. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/443
Et par safir- og diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige facetslebne pink safirer og brillantslebne diamanter. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK