Auktion 873
i Havnen
Moderne malerier /
Nutidskunst
1913/765
Mikael Melbye: "Narcissus". Sign. Mikael Melbye 2001. Olie på lærred. 200 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1817/539
Peter Louis-Jensen: Uden titel. Sign. på bagsiden P. Louis-Jensen 98. Mixed media på lærred. 65 x 65.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1817/507
Peter Louis-Jensen: Uden titel, ca. 1995. Usign. Mixed media på masonit. 122 x 103.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
1808/745
Ole Schwalbe: "Neon blå", 1987. Sign. med titel og årstal på bagsiden . Olie på lærred. 92 x 83.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1808/576
Gun Gordillo: "Struktur", 1982. Sign. på bagsiden Gun Gordillo 82. Relief, mixed media. 80 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1744/537
Hans Henrik Lerfeldt: "Guvernanten". Sign. på bagsiden Hans Henrik Lerfeldt 1972-74. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1744/527
Kai Lindemann: "Havana", Vence 1994. Sign. Lindemann samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 195 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK