Auktion 873
i Bredgade
Moderne grafik /
CoBrA
884/816
Pierre Alechinsky: "Monument Tobacco". Marcel et Gabriel Piqueray, 1944-46, et Abécédaire, Pierre Alechinsky, 1976.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Ikke solgt
884/815
Pierre Alechinsky: "Poemes a voir" de Jean Tardieu med 14 raderinger. Alle sign. Alechinsky, E.A.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
884/810
Pierre Alechinsky: "Sur l'ecorce", suite de 7 planches. Pour saluer Michel Butor. Alle sign. Alechinsky 1989, 39/99. Syv raderinger. I original mappe.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
873/932
Asger Jorn: U.T. Begge sign. Asger J. hhv. 41 E.T. og E.T. To raderinger. Lysmål 10,7 x 11,3 og 12 x 11,3. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/931
Asger Jorn: "La rivière amoureuse". Sign. Asger Jorn 42, 25/50. Radering. Lysmål 20,8 x 15,8.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
873/930
Asger Jorn: U.T., 1940. Sign. Asger J. E.T. Radering. Lysmål 12 x 11,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/929
Asger Jorn: U.T. Begge sign. Asger J. hhv. 41? E.T. og eget tryk. To raderinger. Lysmål 11,7 x 10,8 og 17,5 x 13,7. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/927
Asger Jorn: "Die zwei Elemente". Sign. Jorn 70, 25/85. To-delt litografi i farver. Trykt hos Fratelli Pozzo, Torino. Bladstørrelse 215 x 147.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
873/921
Pierre Alechinsky: Fire blade fra serien "Dévidoirs", 1972. Alle sign. Alechinsky, 15/50 Ætsninger i farver. Lysmål hver 54 x 43. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/920
Pierre Alechinsky: "Energie". Sign. Alechinsky 1988, 56/70. Ætsning i farver på Japan-papir. Bladstørrelse 70 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/918
Pierre Alechinsky: Triptykon. Alle sign. Alechinsky, 116/120, 116/120 og 12/120. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 100 x 62. (3).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK