Auktion 873
Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
876/1047
'La Victoire de Napoleon': Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Paris, 19. årh.s midte. H. 100. B. 58. D. 28.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1747/1620
Dent, London: "Congreve Rolling Ball Clock". Bordur af mærket Dent. England, 1970'erne. H. 34. W. 36,5. D. 24,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
873/221
Svensk kaminur af forgyldt træ med skive af hvid emalje. Sign. Johans. Cederlund, Stockholm. 19. årh.s begyndelse. H. 52. B. 39. D. 14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
873/199
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/198
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/197
George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. James Eley, London. 18. årh.s slutning. H. 48. B. 28. D. 19.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/196
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/195
GRAVELL & TOLKIEN: Engelsk George III lygteur med spilleværk. 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON No. 2454’. 18. årh.s slutning. H. 51. B. 37. D. 26,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/194
Richard Ellis, d. 1749: Engelsk George II lygteur i kasse af mørkpoleret træ. Sign. ‘Rich. Ellis, Westminster’. 18. årh.s første halvdel. H. 48. B. 28. D. 17.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/193
James Elmy, 18. årh.s midte: Engelsk George III lygteur, kasse af mørkpoleret træ. Sign. James Elmy 1753, London. 18. årh.s anden halvdel. H. 41. B. 25. D. 17.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/163
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, urhus prydet allegori over malerkunsten. Louis XVI form, 19. årh.s anden halvdel. H. 50. B. 43. D. 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/159
Henri Dasson: Barometer af forgyldt bronze monteret på plade af mahogni. Betegnet 'Henry Dasson a Paris'. 19. årh.s slutning. H. 45. B. 13.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/158
Raingo Freres á Paris: Stort fransk kaminur. Sign. Raingo Fres á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/155
Fransk kaminur af forgyldt bronze. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 69. B. 46. D. 23.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/152
Stort Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 68. B. 82. D. 22.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK