Auktion 873
i Havnen
Moderne malerier
1913/765
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1905/503
Ivan Andersen: "Alpe D'Huez", 2004. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 200.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1836/713
Andreas Golder: "Polnischer Edelmann Adrian B.". Sign. på bagsiden Andreas Golder, Berlin 2010. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1817/539
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1817/507
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
1810/525
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1808/744
Erik Hoppe: Sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1808/745
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1808/639
David Reed: "Color Study for Cria 1", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1808/576
Gun Gordillo: "Struktur", 1982. Sign. på bagsiden Gun Gordillo 82. Relief, mixed media. 80 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1808/529
David Reed: "Color Study for Cria", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1805/709
Jens Søndergaard: "To siddende kvinder", 1955. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 121 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1802/529
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1750/539
Jan S. Hansen: "Para". Sign. på bagsiden Jan S. Hansen 2013. Relief i glaseret stentøj med vedhæng i kuglekæde og træ. 71 x 51 x 3,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1749/737
Troels Aagaard: "As You Approach Town", 2007. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på masonit. 134 x 168 x 33.(6146)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1747/619
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1746/523
Bjarne Melgaard: Uden titel, 2007. Sign. Melgaard. Mixed media på papir. Bladstørrelse 33 x 41 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1744/537
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1744/527
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1744/525
Markus Lüpertz: "Two women". Signed monogram. Mixed media on paper. Bladstørrelse 43 x 61.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK