Auktion 873
Moderne malerier
-
873/621
Asger Jorn: "Aut-Aut", 1958. Sign. Jorn. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Ikke solgt
-
873/620
Asger Jorn: Maske. Sign. Asger Jorn 44. På bagsiden "Ronton", komposition fra 1937. Olie på lærred. 67 x 60
Vurdering :
400.000 DKK Ikke solgt
-
873/619
Asger Jorn: To kompositioner. Den ene sign. Jorn 50; den anden usign. Akvareller på papir. Bladstørrelse hver 13 x 17. I én ramme. (2)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/618
Pierre Alechinsky: "Halloween", 1968. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Akryl på papir monteret på lærred. 114 x 154 cm.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
873/615
Carl-Henning Pedersen: "Himmelvejen". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1988 med titel. Olie på lærred. 206 x 290.
Vurdering :
750.000 DKK Hammerslag:
700.000 DKK -
873/613
Egill Jacobsen: Masker i blåt. Sign. på bagsiden E.J. 56. Olie på lærred. 46 x 65 (02-1309)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/612
Egill Jacobsen: "Kærlighed". Sign. på bagsiden E.J. 1974 samt med titel. Olie på lærred. 114 x 146
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
873/610
Pierre Wemaëre: "Tu me reviendras". Sign. P. Wemaëre samt sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 73. (0188)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/609
Pierre Alechinsky: "Son p’tit bonhomme de chemin". Sign. Alechinsky 1997 samt med titel og årstal på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
1.000.000 DKK Hammerslag:
900.000 DKK -
873/606
Egill Jacobsen: "Santa Petro", 1969. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/605
Carl-Henning Pedersen: "Vandnymfe". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1987. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
873/604
Carl-Henning Pedersen: "Sorg". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes-København 1994. Olie på lærred. 102 x 82 (02-4000)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/603
Pierre Wemaëre: "Sans Racisme". Sign. P. Wemaëre 89 samt på bagsiden P. Wemaëre 89. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/599
Asger Jorn: "Den røde sky", 1963. Sign. Jorn. Olie på lærred. 38 x 46
Vurdering :
500.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
873/598
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 65. Akvarel, gouache og décollage på papir. Bladstørrelse 35 x 26.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/597
Anton Rooskens: Figurkomposition, 1966. Sign. Rooskens 66. Olie på lærred. 50 x 60. (11009)
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/596
Pierre Alechinsky: "Vin du Rhin dans des verres verts", 1978. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
873/595
Jan Verkade: Komposition. Usign. Gouache på papir. Lysmål 24 x 38
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/594
Paul Serusier: Tre studietegninger af Bretagne kvinder. Usign. Blyant og sortkridt på papir. Bladstørrelser 37 x 28, 32 x 23 og 26 x 19. Uindrammede.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/593
Paul Serusier: Bretagnekoner. Sign. Paul Serusier fecit. Sortkridt på papir. 26 x 44
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/592
Charles Filiger: Skt. Paul. Sign. Filiger 96. Gouache på papir. Bladstørrelse 18 x 17
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
873/589
Armand Guillaumin: "Eglise Saint-Julien des Chazes, Allier", ca. 1895. Sign. Guillaumin. Olie på lærred. 59 x 73
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
873/588
Oluf Høst: Gård mod aftenhimmel, Bornholm. Dobbeltsign. OH med utydelig datering. Olie på lærred. 47 x 62.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/586
Hans Scherfig: ''Sirenerne synger for Odysseus''. Sign. Scherfig 1954. Tempera på masonit. 43 x 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/582
Hans Scherfig: "Næsehorn", ca. 1944. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 40 x 75 cm.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/581
Hans Scherfig: Elefant med unge i junglen. Sign. på bagsiden H.S. Tempera på masonit. 23 x 33
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/580
Jens Søndergaard: "Aften", 1950-1951. Sign. Jens Søndergaard 1951 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 150
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/578
Oluf Høst: Ildebrand, Gudhjem 1950. Sign. OH. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
873/577
Samuel Joensen-Mikines: Skt. Hans bål på klipperne, Gudhjem. Sign. S-J Mikines 61. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
873/576
Oluf Høst: Bognemark. Sign. OH 56. Olie på lærred. 38 x 65.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
873/575
Jens Søndergaard: "Ringridning". Sign. Jens Søndergaard 50. Olie på lærred. 92 x 120
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK