Auktion 873
i Bredgade
Moderne grafik
884/816
Pierre Alechinsky: "Monument Tobacco". Marcel et Gabriel Piqueray, 1944-46, et Abécédaire, Pierre Alechinsky, 1976.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Ikke solgt
884/815
Pierre Alechinsky: "Poemes a voir" de Jean Tardieu med 14 raderinger. Alle sign. Alechinsky, E.A.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
884/810
Pierre Alechinsky: "Sur l'ecorce", suite de 7 planches. Pour saluer Michel Butor. Alle sign. Alechinsky 1989, 39/99. Syv raderinger. I original mappe.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
873/946
Adolphe Mouron Cassandre: "Dubonnet Vin Tonique au Quinquina". Sign. i trykket A.M. Cassandre 32.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/945
William Joseph Anastasi: "Jude", 1988. Sign. William Anastasi, 4/50. Litografi. Bladstørrelse 120 x 79,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/944
Banksy: "HMV Dog", 2003. Stempelsigneret i rødt og nummereret i blyant 105/600. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 34,5 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/943
Zao Wou-Ki: "Jeux Olympiques, Séoul", 1988. Sign. monogram, 213/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/942
Robert Jacobsen: "Runer". Alle sign. Robert Jacobsen , 10/80. Håndkolorerede ætsninger i farver. Bladstørrelse hver 66 x 50. I original mappe. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/941
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/940
Edvard Munch: Kvindeportræt. Miss Harder, 1908. Sign. E. Munch. Koldnålsradering. Lysmål 26,5 x 21.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/939
Joan Miró: Komposition fra mappen "Hommage a Roger Lacourière", 1968. Sign. Miró, essai. Ætsning og akvatinte i farver på pergament. Lysmål 20 x 25.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/938
Andy Warhol: "Andy Warhol - Reigning Queens", ca. 1985. En serie på fire håndsignerede plakater. Bladstørrelser hver 80 x 60. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/937
Andy Warhol: "Dobbelt selvportræt". Sign. Andy Warhol. Udstillingsplakat fra Louisiana 7/10-26/11-78. Offset i farver. Bladstørrelse 99 x 62.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/936
John Kørner: "Sophia", 2010. Sign. John Kørner, 42/60. Litografi i farver på Arches-papir. Bladstørrelse 118 x 78. I ramme designet af kunstneren. (436)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/935
John Kørner: "After Christmas (red)" fra serien "City Rats", 2009. Sign. John Kørner, 8/8. (14910)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/934
John Kørner: "Nikita", 2010. Sign. John Kørner, 42/60. Litografi i farver på Arches-papir. Bladstørrelse 118 x 78. I ramme designet af kunstneren. (435)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/933
John Kørner: "Sick (red)" fra serien "City Rats", 2009. Sign. John Kørner, 4/10. (14909)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/932
Asger Jorn: U.T. Begge sign. Asger J. hhv. 41 E.T. og E.T. To raderinger. Lysmål 10,7 x 11,3 og 12 x 11,3. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/931
Asger Jorn: "La rivière amoureuse". Sign. Asger Jorn 42, 25/50. Radering. Lysmål 20,8 x 15,8.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
873/930
Asger Jorn: U.T., 1940. Sign. Asger J. E.T. Radering. Lysmål 12 x 11,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/929
Asger Jorn: U.T. Begge sign. Asger J. hhv. 41? E.T. og eget tryk. To raderinger. Lysmål 11,7 x 10,8 og 17,5 x 13,7. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/927
Asger Jorn: "Die zwei Elemente". Sign. Jorn 70, 25/85. To-delt litografi i farver. Trykt hos Fratelli Pozzo, Torino. Bladstørrelse 215 x 147.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
873/926
Pierre Soulages: "Lithographie no. 3", 1957. Sign. Soulages, 167/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 70,5 x 50.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
873/925
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 18", 1989. Sign. Soulages, 270/300. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89 x 68,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/924
Le Corbusier: "Série Panurge", 1961/62. Sign. Le Corbusier, 25/150 i kolofonen. Rhodoid raderinger. Bladstørrelser 56 x 45,5. I original mappe. (5)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/921
Pierre Alechinsky: Fire blade fra serien "Dévidoirs", 1972. Alle sign. Alechinsky, 15/50 Ætsninger i farver. Lysmål hver 54 x 43. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/920
Pierre Alechinsky: "Energie". Sign. Alechinsky 1988, 56/70. Ætsning i farver på Japan-papir. Bladstørrelse 70 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/918
Pierre Alechinsky: Triptykon. Alle sign. Alechinsky, 116/120, 116/120 og 12/120. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 100 x 62. (3).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/702
Andy Warhol: "Hans Christian Andersen". Nummereret . Screenprint on Lenox Museum Board. 96,5 x 96,5. (4)
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
873/701
Andy Warhol: "Mao", 1972. Sign. på bagsiden Andy Warhol, stemplet 185/250. Trykt hos Styria Studio Inc. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91 x 91.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
873/591
Edouard Vuillard: "À mon amie Ballin". Epreuve d'essai. Litografi i farver. Bladstørrelse 42,5 x 35
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt