Auktion 873
i Bredgade
Ure
873/159
Henri Dasson: Barometer af forgyldt bronze monteret på plade af mahogni. Betegnet 'Henry Dasson a Paris'. 19. årh.s slutning. H. 45. B. 13.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/158
Raingo Freres á Paris: Stort fransk kaminur. Sign. Raingo Fres á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/155
Fransk kaminur af forgyldt bronze. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 69. B. 46. D. 23.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/152
Stort Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 68. B. 82. D. 22.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK