Auktion 873
i Bredgade
Moderne malerier /
CoBrA
-
877/641
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel. Akryl på papir monteret på lærred. 67 x 83.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
876/1279
Asger Jorn: ”Kompositionsudkast”, 1952. Sign. på bagsiden Asger Jorn, Kompositionsudkast. Olie på masonit. 25 x 36.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
876/1269
Asger Jorn: "Brudflader". Sign. Jorn 63. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 45 x 30
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/834
Corneille: Kvinde og fugle. Sign. Corneille 2004. Mixed media på pair monteret på plade. Diam. 26.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
873/832
Ejler Bille: Komposition. Sign. E.B. 63. Oliekridt på papir. 18 x 21
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/831
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 34.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/830
Lucebert: Komposition. Sign. Lucebert 74-4-16. Gouache på papir. Bladstørrelse 72 x 97.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/829
Carl-Henning Pedersen: "Gyldent landskab med tårn", Ræveskiftet 1956. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på masonit. 45 x 61.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/828
Mogens Balle: "Var det en aften i Asmindrup", 1972. Sign. MB; sign. og stemplet på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/827
Lucebert: Komposition. Sign. Lucebert 73-8-6. Gouache på papir. Lysmål 68 x 98.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/826
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på plade. 36 x 24
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
873/825
Pierre Wemaëre: "Dehors". Sign. P. Wemaëre 69 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/823
Mogens Balle: Komposition, ca. 1959. Sign. MB. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/822
Pierre Wemaëre: "Fermeté entreprenante". Sign. P. Wemaëre 97 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/821
Mogens Balle: Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/820
Mogens Balle: "Æventyr om Danmark", 1972-73. Sign. MB. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/819
Pierre Wemaëre: "En Observation". Sign. P. Wemaëre samt sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
873/818
Ejler Bille: Frise. Utydeligt sign. på bagsiden Ejler Bille 1958. Olie på lærred. 13 x 64.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/816
Asger Jorn: "Dante", ca. 1932. Usign. Olie på lærred. 24 x 22
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/814
Asger Jorn: Didaska, ca. 1944. Sign. Asger. Akvarel på papir. Bladstørrelse 11 x 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/633
Egill Jacobsen: Maske 1970. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 75.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
873/632
Asger Jorn: "Sneglen". Sign. Asger J. 41. Olie på lærred monteret på insulite. 22 x 26.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
63.000 DKK -
873/630
Pierre Wemaëre: "Tu prends un 'vert'". Sign. P. Wemaëre 99 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 116
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/628
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. på bagsiden E.J. 47. På bagsiden: Maskekomposition. Olie på lærred. 68 x 85
Vurdering :
250.000–350.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
873/626
Pierre Alechinsky: "Dans la nuit des temps", 2012. Sign. Alechinsky; sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 184 x 193
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Ikke solgt
-
873/625
Asger Jorn: Komposition. Sign. Jorn 61. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 37 x 50
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/624
Anton Rooskens: Komposition. Sign. Rooskens 73. Olie på plade. 50 x 38. (11008)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/622
Pierre Wemaëre: "Publicite". Sign. P. Wemaëre samt sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 60 x 80. (0189)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/621
Asger Jorn: "Aut-Aut", 1958. Sign. Jorn. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Ikke solgt
-
873/620
Asger Jorn: Maske. Sign. Asger Jorn 44. På bagsiden "Ronton", komposition fra 1937. Olie på lærred. 67 x 60
Vurdering :
400.000 DKK Ikke solgt
-
873/619
Asger Jorn: To kompositioner. Den ene sign. Jorn 50; den anden usign. Akvareller på papir. Bladstørrelse hver 13 x 17. I én ramme. (2)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/618
Pierre Alechinsky: "Halloween", 1968. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Akryl på papir monteret på lærred. 114 x 154 cm.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
873/615
Carl-Henning Pedersen: "Himmelvejen". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1988 med titel. Olie på lærred. 206 x 290.
Vurdering :
750.000 DKK Hammerslag:
700.000 DKK -
873/613
Egill Jacobsen: Masker i blåt. Sign. på bagsiden E.J. 56. Olie på lærred. 46 x 65 (02-1309)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/612
Egill Jacobsen: "Kærlighed". Sign. på bagsiden E.J. 1974 samt med titel. Olie på lærred. 114 x 146
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
873/610
Pierre Wemaëre: "Tu me reviendras". Sign. P. Wemaëre samt sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 73. (0188)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/609
Pierre Alechinsky: "Son p’tit bonhomme de chemin". Sign. Alechinsky 1997 samt med titel og årstal på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
1.000.000 DKK Hammerslag:
900.000 DKK -
873/606
Egill Jacobsen: "Santa Petro", 1969. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/605
Carl-Henning Pedersen: "Vandnymfe". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1987. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
873/604
Carl-Henning Pedersen: "Sorg". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes-København 1994. Olie på lærred. 102 x 82 (02-4000)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/603
Pierre Wemaëre: "Sans Racisme". Sign. P. Wemaëre 89 samt på bagsiden P. Wemaëre 89. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/599
Asger Jorn: "Den røde sky", 1963. Sign. Jorn. Olie på lærred. 38 x 46
Vurdering :
500.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
873/598
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 65. Akvarel, gouache og décollage på papir. Bladstørrelse 35 x 26.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/597
Anton Rooskens: Figurkomposition, 1966. Sign. Rooskens 66. Olie på lærred. 50 x 60. (11009)
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/596
Pierre Alechinsky: "Vin du Rhin dans des verres verts", 1978. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK