Richard Mortensen: "Leyden" "Akureyri - le grand moulin à vent". Sign. på bagsiden Mortensen 76 med titel. Olie på lærred. 240 x 195
Vurdering : 175.000–200.000 DKK
Hammerslag: 150.000 DKK