Auktion 873
i Bredgade
Tæpper, varia, møbler, ure
877/282
Slesvig-Holstensk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, rigt udskåret med gennembrudt sløjfe, blomster og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 141. B. 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/272
Rokoko bakkebord med plade af Ölandsten, undersel af bemalet træ med imiteret marmor. 18. årh.s midte. H. 74. L. 76. B. 59.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
877/263
Italiensk vitrineskab af sortmalet træ og nøddetræ indlagt med figurer af ben og lyst træ. 18. årh. H. 211. B. 150. D. 52.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/248
Stort svensk senempire bord af mahogni og forgyldt træ, udskåret med delfiner og bladformationer. 19. årh.s første halvdel. H. 85. Diam. 173.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
877/233
Et par store Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze, hver med stående putto holdende fem lysarme. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 94. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/129
Antikt Karabagh, Kaukasus. 19. årh.s slutning. 600 x 230.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK