Auktion 873
i Bredgade
Malerier & skulpturer
884/662
Richard Mortensen: "Leyden" "Akureyri - le grand moulin à vent". Sign. på bagsiden Mortensen 76 med titel. Olie på lærred. 240 x 195
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
876/1286
Maurice Estève: Uden titel. Sign. Estève 83. Blyant og pastel på papir. Bladstørrelse 37,5 x 35,5.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
876/1279
Asger Jorn: ”Kompositionsudkast”, 1952. Sign. på bagsiden Asger Jorn, Kompositionsudkast. Olie på masonit. 25 x 36.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
876/1269
Asger Jorn: "Brudflader". Sign. Jorn 63. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 45 x 30
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK