Auktion 873
i Havnen
Ældre møbler
Ældre malerier og møbler
2 emner
1806/193
Stort svensk senempire spejl af forgyldt træ, øverst udskåret med lyre og bladværk, spejlglas flankeret af helsøjler. 19. årh.s begyndelse. H. 260. B. 92.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1804/225
JOHAN Martin Berg: Svensk empire spejl af forgyldt træ. Göteborgs hallstempel og etiket fra 'Johan Martin Berg'. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 190. B. 82.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt