Auktion 873
Malerier, grafik & fotografier
873/866
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/865
Roy Carruthers: "The Actresses". Sign. Roy Carruthers 1979. Farvekridt på papir monteret på plade. 140 x 120
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/864
Clarence Holbrook Carter: "First Study for Transection No.3 - After Fra Angelico". Sign. Clarence H. Carter 67. Akryl på scintilla. 72 x 60
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
873/862
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/861
Clarence Holbrook Carter: "Transection No.3". Sign. Clarence H. Carter 67 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 182 x 152
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/860
Clarence Holbrook Carter: "Transection No. 8". Sign. på bagsiden Clarence H. Carter 1970. Akryl på lærred. 200 x 152
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/859
Djavad Mirdjavadov: "Cvetovaja", 1989. Sign. monogram; samt med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 58.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/858
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/853
Bjarne Melgaard: Uden titel. Sign. Melgaard 2001. Tusch på papir. Bladstørrelse 29,5 x 41,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/852
Enzo Cacciola: "10-1-1977 (Cat. c. N. 766)" og 23-3-1977 (Cat. c. N. 727). Begge sign. og dateret samt med titler på bagsiden. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/851
Albert Bitran: "Lieu Complexe", 1975. Sign. Bitran; sign. og dateret på bagsiden med titel. Olie og mixed media på papir monteret på lærred. 54 x 71.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/850
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/849
Huguette Arthur Bertrand: "Rouelle", 1960-61. Sign. Hug. Arthur Bertrand; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/848
Albert Bitran: "Chevalet à nature morte". Sign. Bitran 63 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/845
Yank Wong (Yan Kwai Wong): "Promenade #506", 1985. Usign.; titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 101 x 175.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/843
Ole Schwalbe: "Komposition", 1955. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på masonit. 55 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/842
Robert Jacobsen: Figur, 1980'erne. Sign. i bunden RJ. Sort- og blåpatineret jern. H. 32. B. 23. D. 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/841
Araceli Gilbert: Konkret komposition. Sign. Araceli 1953. Gouache på papir. Lysmål 43 x 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/839
Richard Mortensen: Uden titel. Begge sign. Richard Mortensen, hhv. 1960 og 61. Collager i karton monteret på plade. Hver 64 x 50. (2) (14946)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/835
Corneille: "Doux félin". Sign. Corneille '98. Ed. 40. Polykromt dekoreret keramik. 53 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/834
Corneille: Kvinde og fugle. Sign. Corneille 2004. Mixed media på pair monteret på plade. Diam. 26.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
873/832
Ejler Bille: Komposition. Sign. E.B. 63. Oliekridt på papir. 18 x 21
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/831
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 34.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/830
Lucebert: Komposition. Sign. Lucebert 74-4-16. Gouache på papir. Bladstørrelse 72 x 97.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/829
Carl-Henning Pedersen: "Gyldent landskab med tårn", Ræveskiftet 1956. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på masonit. 45 x 61.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/828
Mogens Balle: "Var det en aften i Asmindrup", 1972. Sign. MB; sign. og stemplet på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/827
Lucebert: Komposition. Sign. Lucebert 73-8-6. Gouache på papir. Lysmål 68 x 98.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/826
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på plade. 36 x 24
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
873/825
Pierre Wemaëre: "Dehors". Sign. P. Wemaëre 69 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/824
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/823
Mogens Balle: Komposition, ca. 1959. Sign. MB. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/822
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/821
Mogens Balle: Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/820
Mogens Balle: "Æventyr om Danmark", 1972-73. Sign. MB. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/819
Pierre Wemaëre: "En Observation". Sign. P. Wemaëre samt sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/818
Ejler Bille: Frise. Utydeligt sign. på bagsiden Ejler Bille 1958. Olie på lærred. 13 x 64.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/817
Sonja Ferlov Mancoba: "Squelette de l'esprit" (også kaldet "Lille hjelm" eller "Sindets struktur"), 1984. Sign. SF, 2/6. Bronze. H. 12, L. 21.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/816
Asger Jorn: "Dante", ca. 1932. Usign. Olie på lærred. 24 x 22
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/815
Jacqueline de Jong: Uden titel, 1962. Sign. de Jong; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/814
Asger Jorn: Didaska, ca. 1944. Sign. Asger. Akvarel på papir. Bladstørrelse 11 x 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/813
Lauritz Hartz: Skovløberhus, Grønnehave. Sign. L.H. Olie på lærred. 49 x 69.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/812
Olaf Rude: Opstilling med Kala på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/808
Oluf Høst: Udsigt mod Ruts Kirke, 1914. Sign. OH. Olie på lærred. 101 x 101.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/807
Jens Søndergaard: Kystparti. Sign. Jens Søndergaard 55. Olie på lærred. 97 x 86.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/805
Jens Søndergaard: Figurer ved havet. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 97 x 112.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
873/803
Dansk kunstner: Stående kvinde. Usign. Kunststen. H. 205
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/801
Johannes C. Bjerg: "Den Tungsindige Atlet" eller "Danmark under Besættelsen", 1943. Sign. Johannes C. Bjerg. Figur af mørkpatineret bronze på base af granit.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/800
Jan Born Willumsen: Komposition med klassisk opstilling. Sign. J.B.W. 1909. Olie på lærred. 62 x 50
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/799
Max Müller: Vinterbillede med legende børn. Sign. Max Müller 52. Olie på masonit. 53 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/798
Max Müller: Gadeparti, Saint-Germain-des-Pres, Paris. Sign. Max Müller 56. Olie på masonit. 50 x 58.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/797
Max Müller: Gadebillede, Paris. Sign. Max Müller 54. Olie på masonit. 50 x 68.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
873/796
Max Müller: "Hotel de la Gare", Suresnes. Sign. Max Müller 54. Olie på masonit. 50 x 71.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/795
Aaron Johnson: "Tender Pray (for Bronzino)", 2010. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 191 x 154.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/794
Peter Carlsen: "Den sejrende materialisme". Sign. på bagsiden Peter Carlsen, 2004. Olie på lærred. 156 x 113. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/793
Michael Kvium: Komposition. Sign. Kvium 90. Olie på papir. Bladstørrelse 65 x 50
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
873/792
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/791
Erik A. Frandsen: "Theresa d'Avilla". Sign. på bagsiden EAF-90. Olie på lærred med applikationer. 220 x 190.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/790
Erik A. Frandsen: Figurkomposition med bakker og ståltråd. Usign. Olie på lærred med applikationer. 220 x 190.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/789
Tal R: "Drummer", 1997. Sign. T; sign, og dateret på bagsiden. Kuglepen på papir. Bladstørrelse 29,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
873/788
Nils Erik Gjerdevik: Untitled. Sign. på bagsiden NE. Gjerdevik 2003-04. Olie på lærred. 61 x 153. (9022)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/787
Alexander Tovborg: "Vedrørende UFO faldingen i gaard Nat", 2006 og "Panorama", 2007. Mixed media på træ. 25 x 94 og 61 x 48. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/785
Ida Kvetny: "Purple Face Dream", 2010. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 125.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK