Auktion 873
Moderne malerier /
Samtidskunst
Malerier, grafik & fotografier
1905/503
Ivan Andersen: "Alpe D'Huez", 2004. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 200.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1836/713
Andreas Golder: "Polnischer Edelmann Adrian B.". Sign. på bagsiden Andreas Golder, Berlin 2010. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
877/799
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/798
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1808/639
David Reed: "Color Study for Cria 1", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1808/529
David Reed: "Color Study for Cria", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1746/523
Bjarne Melgaard: Uden titel, 2007. Sign. Melgaard. Mixed media på papir. Bladstørrelse 33 x 41 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
873/916
Ulrik Møller: "U.T.". Sign. på bagsiden Ulrik Møller sep. 95. Olie på lærred. 150 x 195. (11-880)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/894
Lars Nørgård: "En yderst sjælden samling af meget løse ender", 2010. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 110.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/853
Bjarne Melgaard: Uden titel. Sign. Melgaard 2001. Tusch på papir. Bladstørrelse 29,5 x 41,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/845
Yank Wong (Yan Kwai Wong): "Promenade #506", 1985. Usign.; titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 101 x 175.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/795
Aaron Johnson: "Tender Pray (for Bronzino)", 2010. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 191 x 154.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/794
Peter Carlsen: "Den sejrende materialisme". Sign. på bagsiden Peter Carlsen, 2004. Olie på lærred. 156 x 113. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/793
Michael Kvium: Komposition. Sign. Kvium 90. Olie på papir. Bladstørrelse 65 x 50
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
873/792
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/791
Erik A. Frandsen: "Theresa d'Avilla". Sign. på bagsiden EAF-90. Olie på lærred med applikationer. 220 x 190.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/790
Erik A. Frandsen: Figurkomposition med bakker og ståltråd. Usign. Olie på lærred med applikationer. 220 x 190.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/789
Tal R: "Drummer", 1997. Sign. T; sign, og dateret på bagsiden. Kuglepen på papir. Bladstørrelse 29,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
873/788
Nils Erik Gjerdevik: Untitled. Sign. på bagsiden NE. Gjerdevik 2003-04. Olie på lærred. 61 x 153. (9022)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/787
Alexander Tovborg: "Vedrørende UFO faldingen i gaard Nat", 2006 og "Panorama", 2007. Mixed media på træ. 25 x 94 og 61 x 48. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/785
Ida Kvetny: "Purple Face Dream", 2010. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 125.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/783
Tal R: "Evil mind". Sign. T 99; sign. og dateret på bagsiden. Kuglepen på papir. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
873/782
Christian Achenbach: "O.T. (Vanitas)", 2009. Sign. og dateret på bagsiden. Olie og glimmer på lærred. 150 x 130.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/781
Jesper Christiansen: Stole, oktober-november 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 123 x 132.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/780
Jonathan Meese: "Ohne Titel (Gordin)". Sign. Meese 08. Mixed media på papir. Lysmål 29 x 23.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/779
Evren Tekinoktay: "Skipper (Green Mouse)", 2010-11. Sign. på bagsiden Evren Tekinoktay med titel og år. Mixed media og collage på træplade. 160 x 152. (U. N.)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/778
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/777
Kirstine Roepstorff: Uden titel. Usign. Mixed media collage på papir. 165 x 155 i kasse-ramme. (01-0179)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/776
Christian Achenbach: Uden titel (Blomsteropstilling). Sign. på bagsiden Christian Achenbach 2010. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/774
Alexander Tovborg: "De 4 verdenshjørner og 2 djævle", 2008. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 99 x 149. (6385)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/773
Ivan Andersen: "Headache-center". Sign. på bagsiden Ivan Andersen 2004 samt med titel. Olie på plade. 137 x 185.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/772
Cathrine Raben Davidsen: "Agnus Dei", 2003. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 125 x 160.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/771
Søren Martinsen: "Min Regnbue". Sign. på bagsiden Søren Martinsen 2006 samt med titel. Olie på lærred. 140 x 170. (2087) Hylder nær udgangsdør, moderne afd. KE
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/770
Tal R: "Funeral", 2002-03. Dateret samt med titel på etiket på bagsiden. Akryl, blyant og papircollage. Bladstørrelse 47,5 x 81.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/768
Mette Winckelmann: Komposition. Usign. Olie på lærred. 180 x 150. Uindrammet. (02-4014)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/767
Kaspar Oppen Samuelsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kaspar Oppen 2011. Mixed media på papir. Bladstørrelse 130 x 148. (3561)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/765
Tal R: "UFO", 1996. Sign. T. Collage og olie på papir. Bladstørrelse 29,5 x 20,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/762
Ivan Andersen: "Muddy Waters". Sign. på bagsiden Ivan Andersen 2006 samt med titel. Olie på lærred. 180 x 145. (U.N.)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/761
Alexander Tovborg: "Down for you is up". Sign. på bagsiden Alexander Tovborg 2008 samt med titel. Mixed media og collage på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/760
Eske Kath: Uden titel. Sign. på bagsiden EK 2000/1. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/759
Lars Christensen: "White/Color #8", 2011. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 120 x 6. (11248)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/757
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 98 x 220. Uindrammet. (03-018)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/756
Tal R: Uden titel. Sign. T. Olie og collage på papir. Bladstørrelse 27 x 20,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/754
Sofie Bird Møller: Fire kompositioner fra værkgruppen "Interferenz", ca. 2011-13. Usign. Akryl på magasinsider monteret på plader. Hver 29 x 22,5. (U.N) (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/751
Ann Craven: Uden titel, 2007. Sign. AC samt dateret på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/744
Jiri David: "Uncertainty", 1991. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 115 x 90.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/735
Tal R: "Huset i søen", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 172 x 160.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
873/732
Marie Søndergaard Lolk: Uden titel. Sign. M.S. Lolk 2005 på bagsiden. Mixed media på plade. 61 x 81.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
873/731
Ferdinand Ahm Krag: Uden titel. Usign. Akvarel, tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 85 x 113.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/730
Jesper Christiansen: "Nedemaleri", 1993. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Akryl på lærred. 238 x 180.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK