Auktion 873
i Bredgade
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier, grafik & fotografier
1808/744
Erik Hoppe: Sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1805/709
Jens Søndergaard: "To siddende kvinder", 1955. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 121 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
873/813
Lauritz Hartz: Skovløberhus, Grønnehave. Sign. L.H. Olie på lærred. 49 x 69.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/812
Olaf Rude: Opstilling med Kala på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/808
Oluf Høst: Udsigt mod Ruts Kirke, 1914. Sign. OH. Olie på lærred. 101 x 101.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/807
Jens Søndergaard: Kystparti. Sign. Jens Søndergaard 55. Olie på lærred. 97 x 86.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/805
Jens Søndergaard: Figurer ved havet. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 97 x 112.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
873/800
Jan Born Willumsen: Komposition med klassisk opstilling. Sign. J.B.W. 1909. Olie på lærred. 62 x 50
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/799
Max Müller: Vinterbillede med legende børn. Sign. Max Müller 52. Olie på masonit. 53 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/798
Max Müller: Gadeparti, Saint-Germain-des-Pres, Paris. Sign. Max Müller 56. Olie på masonit. 50 x 58.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/797
Max Müller: Gadebillede, Paris. Sign. Max Müller 54. Olie på masonit. 50 x 68.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
873/796
Max Müller: "Hotel de la Gare", Suresnes. Sign. Max Müller 54. Olie på masonit. 50 x 71.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK