Auktion 873
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier, grafik & fotografier
873/778
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/777
Kirstine Roepstorff: Uden titel. Usign. Mixed media collage på papir. 165 x 155 i kasse-ramme. (01-0179)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/776
Christian Achenbach: Uden titel (Blomsteropstilling). Sign. på bagsiden Christian Achenbach 2010. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/774
Alexander Tovborg: "De 4 verdenshjørner og 2 djævle", 2008. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 99 x 149. (6385)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/773
Ivan Andersen: "Headache-center". Sign. på bagsiden Ivan Andersen 2004 samt med titel. Olie på plade. 137 x 185.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/772
Cathrine Raben Davidsen: "Agnus Dei", 2003. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 125 x 160.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/771
Søren Martinsen: "Min Regnbue". Sign. på bagsiden Søren Martinsen 2006 samt med titel. Olie på lærred. 140 x 170. (2087) Hylder nær udgangsdør, moderne afd. KE
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/770
Tal R: "Funeral", 2002-03. Dateret samt med titel på etiket på bagsiden. Akryl, blyant og papircollage. Bladstørrelse 47,5 x 81.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/768
Mette Winckelmann: Komposition. Usign. Olie på lærred. 180 x 150. Uindrammet. (02-4014)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/767
Kaspar Oppen Samuelsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kaspar Oppen 2011. Mixed media på papir. Bladstørrelse 130 x 148. (3561)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/765
Tal R: "UFO", 1996. Sign. T. Collage og olie på papir. Bladstørrelse 29,5 x 20,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/762
Ivan Andersen: "Muddy Waters". Sign. på bagsiden Ivan Andersen 2006 samt med titel. Olie på lærred. 180 x 145. (U.N.)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/761
Alexander Tovborg: "Down for you is up". Sign. på bagsiden Alexander Tovborg 2008 samt med titel. Mixed media og collage på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/760
Eske Kath: Uden titel. Sign. på bagsiden EK 2000/1. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/759
Lars Christensen: "White/Color #8", 2011. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 120 x 6. (11248)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/757
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 98 x 220. Uindrammet. (03-018)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/756
Tal R: Uden titel. Sign. T. Olie og collage på papir. Bladstørrelse 27 x 20,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/754
Sofie Bird Møller: Fire kompositioner fra værkgruppen "Interferenz", ca. 2011-13. Usign. Akryl på magasinsider monteret på plader. Hver 29 x 22,5. (U.N) (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/751
Ann Craven: Uden titel, 2007. Sign. AC samt dateret på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/749
Poul Pedersen: "Portræt af F.B.", Paris 1997. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. Hver 40 x 40. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/746
William Joseph Anastasi: Subway Drawing. Sign. William Anastasi. Blyant på papir. Bladstørrelse 29 x 29.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/745
William Joseph Anastasi: "315-324P - 11.57 to 12.05 A". Sign. på bagsiden William Anastasi, Oct 19 1992 samt med titel. Blyant på papir. Bladstørrelse 69 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/744
Jiri David: "Uncertainty", 1991. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 115 x 90.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/743
Poul Pedersen: "Triptique", Paris 1998. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 120.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/742
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. V.B.P. 9/11/34. Blæk og tusch på papir. Lysmål 42 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/741
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. V.B.P 34. Tusch på papir. 42 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/740
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. V.B.P. -34. Tusch på papir. Lysmål 42 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/739
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Betegnet på bagsiden. Tusch og collage på papir. Lysmål 48 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/738
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Innesluten kraft". Sign. V.B. Petersen -48. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/735
Tal R: "Huset i søen", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 172 x 160.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
873/734
William Joseph Anastasi: Uden titel (Bababad serien). Sign. på bagsiden William Anastasi august 1996, Arronn. Mixed media på papir. Bladstørrelse 25 x 32.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/732
Marie Søndergaard Lolk: Uden titel. Sign. M.S. Lolk 2005 på bagsiden. Mixed media på plade. 61 x 81.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
873/731
Ferdinand Ahm Krag: Uden titel. Usign. Akvarel, tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 85 x 113.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/730
Jesper Christiansen: "Nedemaleri", 1993. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Akryl på lærred. 238 x 180.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK