Auktion 873
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier, grafik & fotografier
873/834
Corneille: Kvinde og fugle. Sign. Corneille 2004. Mixed media på pair monteret på plade. Diam. 26.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
873/832
Ejler Bille: Komposition. Sign. E.B. 63. Oliekridt på papir. 18 x 21
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/831
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 34.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/830
Lucebert: Komposition. Sign. Lucebert 74-4-16. Gouache på papir. Bladstørrelse 72 x 97.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/829
Carl-Henning Pedersen: "Gyldent landskab med tårn", Ræveskiftet 1956. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på masonit. 45 x 61.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/828
Mogens Balle: "Var det en aften i Asmindrup", 1972. Sign. MB; sign. og stemplet på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/827
Lucebert: Komposition. Sign. Lucebert 73-8-6. Gouache på papir. Lysmål 68 x 98.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/826
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på plade. 36 x 24
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
873/825
Pierre Wemaëre: "Dehors". Sign. P. Wemaëre 69 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/823
Mogens Balle: Komposition, ca. 1959. Sign. MB. Olie på lærred. 72 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/822
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/821
Mogens Balle: Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/820
Mogens Balle: "Æventyr om Danmark", 1972-73. Sign. MB. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/819
Pierre Wemaëre: "En Observation". Sign. P. Wemaëre samt sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/818
Ejler Bille: Frise. Utydeligt sign. på bagsiden Ejler Bille 1958. Olie på lærred. 13 x 64.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/816
Asger Jorn: "Dante", ca. 1932. Usign. Olie på lærred. 24 x 22
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/814
Asger Jorn: Didaska, ca. 1944. Sign. Asger. Akvarel på papir. Bladstørrelse 11 x 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK