Auktion 873
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier & skulpturer
877/613
Hans Scherfig: "Vandbukke ved floden". Sign. Scherfig 1958. Tempera på masonit. 46 x 82 cm.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
877/611
Hans Scherfig: "To elefanter". 1938. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 45 x 70 cm.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
873/695
Bùi Xuân Phai: Figurkomposition, 1980erne. Sign. Phai. Olie på pap. 27 x 36
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/694
Bùi Xuân Phai: Gadebillede, Hanoi, 1980. Sign. Phai 80. Olie på pap. 14 x 18
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/595
Jan Verkade: Komposition. Usign. Gouache på papir. Lysmål 24 x 38
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/594
Paul Serusier: Tre studietegninger af Bretagne kvinder. Usign. Blyant og sortkridt på papir. Bladstørrelser 37 x 28, 32 x 23 og 26 x 19. Uindrammede.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/593
Paul Serusier: Bretagnekoner. Sign. Paul Serusier fecit. Sortkridt på papir. 26 x 44
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/592
Charles Filiger: Skt. Paul. Sign. Filiger 96. Gouache på papir. Bladstørrelse 18 x 17
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
873/589
Armand Guillaumin: "Eglise Saint-Julien des Chazes, Allier", ca. 1895. Sign. Guillaumin. Olie på lærred. 59 x 73
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
873/588
Oluf Høst: Gård mod aftenhimmel, Bornholm. Dobbeltsign. OH med utydelig datering. Olie på lærred. 47 x 62.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/586
Hans Scherfig: ''Sirenerne synger for Odysseus''. Sign. Scherfig 1954. Tempera på masonit. 43 x 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/582
Hans Scherfig: "Næsehorn", ca. 1944. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 40 x 75 cm.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/581
Hans Scherfig: Elefant med unge i junglen. Sign. på bagsiden H.S. Tempera på masonit. 23 x 33
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/580
Jens Søndergaard: "Aften", 1950-1951. Sign. Jens Søndergaard 1951 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 150
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/578
Oluf Høst: Ildebrand, Gudhjem 1950. Sign. OH. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
873/577
Samuel Joensen-Mikines: Skt. Hans bål på klipperne, Gudhjem. Sign. S-J Mikines 61. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
873/576
Oluf Høst: Bognemark. Sign. OH 56. Olie på lærred. 38 x 65.
Vurdering :
100.000 DKK -
873/575
Jens Søndergaard: "Ringridning". Sign. Jens Søndergaard 50. Olie på lærred. 92 x 120
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK