Auktion 873
Moderne skulpturer
Malerier & skulpturer
883/1121
Erik Thommesen: "Moder og barn", 1946. Usign. Egetræ. H. 100.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
877/707
Harry Bertoia: "Willow", ca. 1968. Skulptur af rustfri stål wire monteret på sokkel af stål. H. 175 cm. Diam. 65 cm.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
873/709
Poul Isbak: Torso, 1999. Sign. i bunden PI med årstal og dedikation. Hvid-rosa portugisisk marmor. H. 25. B. 32. D. 16.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/708
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 87. Bornholmsk Paradis-granit. H. 42. B. 25. D. 28.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
873/707
Poul Isbak: Bord og stol. Begge sign. PI 09. Hhv. Bahia azul granit og italiensk antikmormor. H. 13 og H. 23. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/689
Fernandez Arman: Violin. Sign. Arman, 64/100. Bronze, marmor sokkel. H. 62.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/685
Lynn Chadwick: "Conjunction XVII". Sign. Chadwick 1971, 626, 6/6. Bronze. H. 75 B. 36. D. 23.
Vurdering :
800.000 DKK Hammerslag:
750.000 DKK -
873/683
Pablo Picasso: "Tête de chèvre de profil", 1950. Stemplet "Empreinte Originale de Picasso", "Madoura Plein Feu" samt nummereret 59/200.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/680
Tetsumi Kudo: "Symbiosis", 1976. Sign., betitlet og dateret i bunden. Mixed media. H. 14. B. 10. D. 7.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
225.000 DKK -
873/679
César Baldaccini: Kompression af dåser. Sign. Cesar. Objekt. H. 21
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
873/677
Jésus Raphaël Soto: "Biface", 1968/1970. Stemplet Soto - Biface, 56/200. Metal, træ, serigrafi og tråde. Udgivet af Éditions Denise René, Paris.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/676
Jésus Raphaël Soto: "Vibrations metalliques", 1969. Sign. og nummereret på galleri-label på bagsiden 227/250.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/637
Robert Jacobsen: Uden titel, 1950'erne. Stemplet på bagsiden RJ 210. Patineret jern. H. 15. B. 22. D. 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/636
Robert Jacobsen: "Bertin", Konkret skulptur på drejefod, 1950-51. Stemplet RJ 133. Sortmalet jern. H. 30
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
145.000 DKK -
873/627
Erik Thommesen: "Mand og kvinde". Sign. Erik 1953, 10. Egetræ. H. 32,5.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/614
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Sign. Jorn 54. Keramisk relief. Udført i Albisola, Italien. H. 66 B. 51
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
873/600
Erik Thommesen: "Moder og barn", 1952. Sign. Erik 52. Egetræ. H. 20.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK