Auktion 873
i Bredgade
Sølv
Møbler, varia & tæpper
873/285
"Rosenborg" stor terrin med underfad af sølv. A. Dragsted, København 1934. Vægt 3606 gr. H. 34 cm. L. 39 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/284
"Rosenborg" et par terriner af sølv. A. Dragsted, København 1935. Vægt 2407 gr. H. 18 cm. L. 29 cm. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
873/283
Dansk let hammerslået kaffe- og teservice af sølv, prydet med støbt ornamentik i form af druer og stiliserede blade. Grann & Laglye. (7)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/281
Et sæt på 18 dækketallerkener af sterlingsølv. English Silver House, Danmark 20. årh. Vægt 8479 gr. Diam. 27 cm. (18)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/274
Et sæt på 15 dækketallerkener af sølv. Cohr, Danmark 1950. Vægt 7531 gr. Diam. 28 cm. (15)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/272
Et par franske varmefade med fyrfad af sterlingsølv. Mester Émile Hugo, Paris 1853-1880. Vægt 4000 gr. H. 24 cm. Diam. 24 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/271
Et sæt på 24 dækketallerkener af sølv. Grann & Laglye, København 1938. Vægt 11.540 gr. Diam. 27 cm. (24)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/269
Et sæt på 12 dækketallerkener af sølv, svungen, profileret fane støbt med bladværk. København 1945. Vægt 7555 gr. Diam. 28 cm. (12)
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/268
Dansk Louis XVI skrivetøj af sølv. Mester Johan August R. Bang, København 1784. Vægt 710 gr. H. 19,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
873/267
Norsk lågkrus af sølv. Mester Tore Andreas Friis, Trondhjem 1756-1777. Vægt 1077 gr. H. inkl gæk 23 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
873/266
Necessaire. Frankrig 16. årh. L. 8,5 cm.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
873/264
Figur af udskåret elfenben isat halvædelstene. 19. årh. Base af træ. H. 31 cm. H. inkl. base 39 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
873/263
Gustav 2. Adolf, konge af Sverige rytterfigur af elfenben. Dieppe, 19. årh. Monteret på oval stand af træ med intarsia. H. 30 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/262
Stort dansk barok lågkrus af sølv. Mester Jacob Kitzerou, København 1667. Vægt 1516 gr. H. 22,5 cm.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt