Auktion 873
Etnografika
Møbler, varia & tæpper
1752/1520
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 2781 gr. L. 181 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1752/1512
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 5665 gr. L. 205 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1752/1506
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 5183 gr. L. 170 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1752/1500
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 7083 gr. L. 246 cm.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
873/259
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 1867 gr. L. 163 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/254
Johannes Kreutzmann: Figur af udskåret og bemalt træ i form af mand i fangerdragt. Sign. JK. H. 38 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK