Auktion 873
i Havnen
Ældre møbler
Ældre malerier og møbler
1806/193
Stort svensk senempire spejl af forgyldt træ, øverst udskåret med lyre og bladværk, spejlglas flankeret af helsøjler. 19. årh.s begyndelse. H. 260. B. 92.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1744/46
Et par franske rokoko armstole 'Dossier Plat a la Reine' af bøgetræ udskåret med blomster. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1742/179
Fransk Louis XV skrivemøbel af rosentræ og palisander. 18. årh.s midte. H. 96. B. 97. D. 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1742/2
Zuber et Cie: 'Reveillon' trefløjet skærm monteret med tapet. Frankrig, ca. 1920. H. 212. B. 216.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK