Auktion 873
i Havnen
Moderne kunst og design
1913/765
Mikael Melbye: "Narcissus". Sign. Mikael Melbye 2001. Olie på lærred. 200 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1748/986
Svensk design: Fritstående tre-pers. "Swedish Grace" sofa med stel af eg. Hynder betrukket med Josef Franks "Mirakel" mønstret hørstof.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1748/555
Vilhelm Lauritzen: Lysekrone med fem-armet stel af patineret messing, monteret med skærme af opalglas. Udført 1950'erne hos Louis Poulsen.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1748/510
Axel Larsson: Et par lænestole med stel samt sider af birk. Sæde og ryg betrukket med lys gråbrun uld. Udført hos Svenska Möbelfabrikerna. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK