Auktion 873
Ældre møbler
Ældre malerier og møbler
1806/193
Stort svensk senempire spejl af forgyldt træ, øverst udskåret med lyre og bladværk, spejlglas flankeret af helsøjler. 19. årh.s begyndelse. H. 260. B. 92.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1746/197
Hollandsk Louis XVI skab af rosentræ med marquetteri af frugttræ og beslag af forgyldt bronze. Plade af gråbroget marmor. 18. årh.s slutn. H. 164. B. 132. D. 41
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1744/46
Et par franske rokoko armstole 'Dossier Plat a la Reine' af bøgetræ udskåret med blomster. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK