Auktion 873
i Havnen
Moderne kunst og design
1802/529
James Daniel Torlakson: "Container", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1747/900
Fritz Hansen: Gyngestol med stel af formbøjet bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket med banesyet patineret gedeskind.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
1747/859
Hans Bergström: Et sæt på fire uplight væglamper af hvidlakeret metal. Udført hos Ateljé Lyktan. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
1747/619
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK