Auktion 873
Ældre malerier
Ældre malerier og møbler
1751/96
Thorald Læssøe: Parti fra Rom med Villa Borghese set fra Villa Medici. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 44 x 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1745/107
Michael Ancher: Portræt af Henny Brodersen (1868-1960) med hendes yngste søn Fin. Sign. M. A. Olie på lærred opklæbet på plade. 42 x 34.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1745/9
August von Siegen: Havneparti fra Antwerpen. Sign. Aug. Siegen. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK