Auktion 873
i Havnen
Ældre malerier og møbler
1804/225
JOHAN Martin Berg: Svensk empire spejl af forgyldt træ. Göteborgs hallstempel og etiket fra 'Johan Martin Berg'. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 190. B. 82.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1741/6
Fransk Louis XIV 'Poudreuse' toiletbord af rosentræ indlagt med blomster. 18. årh.s midte. H. 76. L. 78. D. 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1741/2
Flamsk tapet (gobelin) med fremstilling af 'Diogenes ved tønden'. Ca. 1700. 213 x 159.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK