Auktion 872
1733/1525
Et kinesisk Ding røgelseskar af patineret bronze. Mærket Xuande, men 18. årh. H 9.5 cm, Diam. 7 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
1733/1521
En tibetansk thangka af guddommen Chakrasamvara Heruka med alle sine manifestationer. Indrammet. 19. årh. Billedfelt 79 x 49 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1733/1515
Et kinesisk bæltespænde af jade. 19. årh. L 6.5 cm. H 4 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1733/1507
Kinesisk pilekogger vase af porcelæn. 20. årh. H. 32,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1733/1503
Kolossal vase af porcelæn dekoreret i farver med hof sceneri og ornamentik. Qing 19. årh. H. 92 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1733/1501
En kinesisk penselholder, biton, af træ med bund af huanghuali. 18. årh. H 13.5 cm. Diam. 12 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1733/2025
A. Lange & Söhne: Damearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Cabaret. Mekanisk værk med dato og manuelt optræk, kaliber L931.3. Ca. 1994-97.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
1733/181
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1732/1571
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1732/1536
Kinesisk figur af blanc de chine i form af Muga, en af taoismens udødelige. Qianlong 1736-1796. H. 41 cm. Tilhørende base af udskåret træ H. 7 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1732/1517
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1732/837
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1732/834
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/833
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/529
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1732/525
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1732/505
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1732/66
Olga Alexandrovna: En skovlysning ved vintertide, Rusland. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1732/55
Henri Regnault: Italienske morraspillere foran et osteri. Sign. H. Regnault. Olie på lærred. 88 x 117.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1732/56
Frederik Kraft: Parti fra Italien med udsigt til et tårn i bjergene. Sign. FKraft(sammenskrevet). Olie på papir monteret på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1732/33
Johan Rohde: "I S. Bonaventuras klosterhave ...". Sign. Johan Rohde 1919. Olie på lærred. 63 x 148.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1732/41
Peder Mønsted: En flok børn leger ved vandhullet ud for en stråtækt gård i Alstrup, Samsø. Sign. P. Mønsted. Alstrup 1931. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1732/21
Harald Slott-Møller: Jagtgudinden Diana med to hunde. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 153 x 106.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1732/5
Johannes Larsen: "Vildgæs over Filsø". Sign. monogram 24. Olie på lærred. 60 x 78.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1732/1
Michael Ancher: Strikkende fiskerkone på Skagen Strand. Sign. M. A. 99. Olie på lærred. 38 x 48.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
1731/1594
Kinesisk skål af sølv, Wang Hing, Hong Kong 19. årh.s slutning. Vægt 443 gr. H. 8,5 cm Diam. 18,5 cm. Tilhørende samtidig stand af udskåret træ.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1731/1519
Osmannisk bæltespænde af forgyldt metal. Sandsynligvis Grækenland, 19. årh. L. 33 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/1515
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/1507
"Jiangyi" taoistisk præstekåbe. Kina. Qing, 19. årh. H. 138 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1731/533
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1731/534
Erik Chambert, tilskrevet: Fritstående "Swedish Grace" daybed/chaiselong med stel af mørkpoleret eg. Betrukket med messingsømbeslået rødt stof.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/521
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1731/210
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1731/97
Wilhelm Marstrand: "Italienske Landboere paa Vej til Byen". Skitse. 1869. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 43 x 57.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1731/38
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1731/1
Alfred Schwarz: En amorin og ung pige i selskabskjole. Sign. Alf. Schwarz. Olie på træ. 96 x 70.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
1727/1220
Perle- og diamantbroche af guld og hvidguld prydet med talrige kulturperler og old-cut diamanter. L. ca. 6,4 cm. Ca. 1920-30.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1727/1115
Diamantbroche af guld og sølv i form af halvmåne prydet med talrige old-cut diamanter. L. ca. 3,3 cm. Ca. 1900-1910.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1727/1101
Tiffany & Co.: Halskæde med diamantvedhæng af platin i form af hjerte prydet med talrige brillantslebne diamanter. L. ca. 44 cm. Vægt 10 g. Elsa Peretti
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1727/718
Et par store Art Deco bordlamper med stel af messing og forkromet metal på sortlakeret base, kubeformet skærm af beige akryl. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1727/682
Peter Hvidt: Armstol med runde ben af bøg. Betrukket med patineret sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1727/665
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1727/516
Émile-Jacques Ruhlmanns stil: Art Deco dagligstuemøblement bestående af en sofa samt et par lænestole af nød. Betrukket med lyst skind.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1727/511
Svend Weihrauch: Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1727/2
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1726/1651
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1726/514
Poul Henningsen: "PH-Mørklægning". Pendel med ti horisontale skærme af patineret, sortlakeret metal. Formgivet 1941 til Tivoli København.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1726/271
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1725/26
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/1580
Gardener Porcelainsfabrik: Ni russiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og guld med dyre- og personscenerier, otte med perlekant. 19. årh. (9).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1579
En samling af russiske duge og mundservietter af damask, bl. a. med Zar Nikolaj II af Ruslands monogram. Ca. 1900. (72).
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1577
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: "Babigon Servicet" - Tre russiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i guld og purpur. Nikolaj II af Rusland (1894-1917). (3).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/1576
Russisk porcelainsfabrik: Russisk teservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster på blå grund, fodtykker i form af en rocaille. 19. årh. (16).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/1575
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: Russisk påskeæg af porcelæn dekoreret i farver med Jomfru Maria i kartouche, bagside med Ledestjernen i guld. 19. årh. H. 9,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1573
Popov og Gardner Porcelainsfabrikker, m. fl.: Fem par russiske kopper af porcelæn dekorerede i farver og guld med varieret dekoration. 19. årh. (10).
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
872/1572
Nymphenburg Porcelainsfabrik: Stort middagsservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med brogede blomster. Tyskland, 19 årh. (99).
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1571
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: To russiske påskeæg af porcelæn med monogram for Nikolaj II og Alexandra Feodorovna af Rusland. 20. årh.s beg. H. 6,5. (2).
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1570
Meissen og Dresden Porcelainsfabrikker: Tysk service af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Samt otte par mokkakopper af porcelæn. 19. årh. (56).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1569
Ludwigsburg Porcelainsfabrik: Fem tyske frugttallerkener af porcelæn, dekorerede med brogede blomster, fane i form af gennembrudt fletbort. 18. årh. 26 cm. (5).
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
872/1568
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: Russisk frugtkurv af porcelæn. Mærket for Zaritsa (E)Katharina II den Store af Rusland (1762-1796). Diam. 24 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1567
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: To russiske fade af porcelæn med blomster i farver. Mrk. for Katharina den Store (1762-1796). Diam. 40. L. 46. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
872/1566
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: Fire russiske tallerkener af porcelæn med blomster i farver. Mrk. for Katharina den Store (1762-1796). Diam. 24. (4).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK