Auktion 872
i Havnen
-
1731/533
Anders Moseholm: "The View.com", 2013. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på aluminium. 123 x 245.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1731/534
Erik Chambert, tilskrevet: Fritstående "Swedish Grace" daybed/chaiselong med stel af mørkpoleret eg. Betrukket med messingsømbeslået rødt stof.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/521
Ulrik Møller: "U.T. (Landskab ved Bøgebjerg)", 1998. Sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1731/210
Hollandsk standur i kasse af nøddetræ. Værk med månefase, sekund- og dagsangivelse. Sign. Nicol. Dornheck, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 240. B. 55. D. 30.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1731/97
Wilhelm Marstrand: "Italienske Landboere paa Vej til Byen". Skitse. 1869. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 43 x 57.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1731/38
Indisk gyngesofa 'Jhoola' af udskåret og bemalet træ. 20. årh.s begyndelse. H. 232. B. 208. D. 116.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1731/1
Alfred Schwarz: En amorin og ung pige i selskabskjole. Sign. Alf. Schwarz. Olie på træ. 96 x 70.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
1727/1220
Perle- og diamantbroche af guld og hvidguld prydet med talrige kulturperler og old-cut diamanter. L. ca. 6,4 cm. Ca. 1920-30.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1727/1115
Diamantbroche af guld og sølv i form af halvmåne prydet med talrige old-cut diamanter. L. ca. 3,3 cm. Ca. 1900-1910.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1727/1101
Tiffany & Co.: Halskæde med diamantvedhæng af platin i form af hjerte prydet med talrige brillantslebne diamanter. L. ca. 44 cm. Vægt 10 g. Elsa Peretti
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1727/718
Et par store Art Deco bordlamper med stel af messing og forkromet metal på sortlakeret base, kubeformet skærm af beige akryl. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1727/682
Peter Hvidt: Armstol med runde ben af bøg. Betrukket med patineret sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1727/665
Tróndur Patursson: Uden titel. Usign. Glasrelief monteret på plade med neonrør. 90 x 73 x 9.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1727/516
Émile-Jacques Ruhlmanns stil: Art Deco dagligstuemøblement bestående af en sofa samt et par lænestole af nød. Betrukket med lyst skind.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1727/511
Svend Weihrauch: Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1727/2
Hollandsk vitrineskab af nøddetræ, indlagt med blomster og bladværk af lyst træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 235. B. 138. D. 38.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1726/1651
Fransk bordur af hvid marmor, værk med månefase samt kalender med dag-, dato- og månedsviser. 19. årh.s midte. H. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1726/514
Poul Henningsen: "PH-Mørklægning". Pendel med ti horisontale skærme af patineret, sortlakeret metal. Formgivet 1941 til Tivoli København.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1726/271
Renæssanceskab af egetræ med skæringer af nøddetræ. 17. årh. og senere. H. 216. B. 123. D. 57.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1725/26
ET PAR svenske rokoko armstole af bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s midte (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
872/1507
Moskva-mester, 19. årh.: Russisk saltkar af forgyldt sølv i form af tronstol med champlevé emalje. Guardein Victor Savinkov 1874. Vægt ca. 98 gr. H. 7,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/1065
Lars Tygesen: Untitled (Karet). Sign. på bagsiden Lars Tygesen Nov. 06. Olie på lærred. 90 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/904
Robert Jacobsen: "Hesten - Erindring om en gammel ven", 1984. Skulptur af jern opstillet på sokkel. H. 265 L. 240 D. 130
Vurdering :
500.000 DKK Hammerslag:
350.000 DKK -
872/863
Robert Jacobsen: "Les gémeaux". Svejset sign. R.J. 92. Skulptur af jern opstillet på sokkel af granit. H. 195 L. 150 D. 73
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
872/651
Kinesisk sommerkåbe af silke gaze petrol farvet med silketråd. 19. årh. slutning. L. 119 cm. B. 78 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
872/224
Et sæt på otte gustavianske stole af bemalet træ. Sverige, 18. årh.s slutning. (8)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK