Auktion 872
i Havnen
1736/1519
En kinesisk figur af delvist bemalet terrakotta i form af rytter til hest. Tang dynastiet 618-906. H. 33 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/1517
Thangka med Tsongkapa. 19. årh. Billedfelt 49 x 38 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1736/856
Eero Aarnio: "Delfiini". Et par lænestole samt et par tilhørende skriveborde af formbøjet træ. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1736/787
Ubekendt formgiver: En "trillebør" daybed af fyrretræ. Sæde betrukket med langhåret fåreskind. H. 52. L. 190. B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/776
Serveringsvogn af riopalisander opsat på hjul. Ene ende med klap. Front med fem skuffer.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1736/655
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1736/18
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1735/1584
Thangka med Padmasabhava og hans otte manifestationer. 19. årh. Billedfelt 76 x 53 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1735/1594
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1735/1586
Thangka med Medicin Buddha siddende i sit palads omgivet af buddhaer, bodhisattvaer og elever. Ca. 1900. Billedfelt 59 x 43 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1735/1583
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1735/1567
Kinesisk røgelseskar af bronze. Xuande mærket, men 18. årh. Diam. 14 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1735/1521
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1735/1503
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1735/892
Lyfa: Et par Art Deco lysekroner med stel og baldakin af messing, monteret med seks blus med skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1735/678
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1735/631
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1735/629
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1735/50
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1735/34
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1734/1639
Kinesisk moonflask vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og emaljefarver. Qianlong mærket, men Republik 1912-49. H. 44 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1734/1572
Thangka med Brahmarupa-Mahakala. 19. årh. Billedfelt 39 x 29 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1734/1574
Thangka med Begtse Chen, flankeret af konsort og søn, nedenunder slagter dæmoner. 19. årh. Billedfelt 32 x 25 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1734/1509
Et par kinesiske vaser af porcelæn. Mærket Shen De Tang, 19.-20. årh. H. 36,5 cm. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1734/1505
To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver og guld. Ming 1368-1644. H. 24-27 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1734/1221
Perle- og diamantbroche af 18 kt. pink guld prydet med dråbeformet ferskvandskulturperle, talrige pink safirer og brillantslebne diamanter. England, ca. 2005.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1734/980
Peter Hvidt, tilskrevet: Fritstående 2,5 pers. sofa opsat på runde, tilspidsende ben af bøg. Betrukket med lyst stof, ryg dybthæftet med krydssting.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1734/846
Jørgen Gammelgaard: Et par foldetaburetter med stel af forkromet stål, krydsstillede ben. Sæde udspændt med sort skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1734/159
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1734/1
Johannes Larsen: Hjejler på heden i Vestjylland. Sign. monogram 1918. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1733/1530
En kinesisk figur af patineret bronze i form af Simahananda-Avalokitesvara. Wanli 1573–1619. H 23 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1733/1525
Et kinesisk Ding røgelseskar af patineret bronze. Mærket Xuande, men 18. årh. H 9.5 cm, Diam. 7 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
1733/1521
En tibetansk thangka af guddommen Chakrasamvara Heruka med alle sine manifestationer. Indrammet. 19. årh. Billedfelt 79 x 49 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1733/1515
Et kinesisk bæltespænde af jade. 19. årh. L 6.5 cm. H 4 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1733/1507
Kinesisk pilekogger vase af porcelæn. 20. årh. H. 32,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1733/1503
Kolossal vase af porcelæn dekoreret i farver med hof sceneri og ornamentik. Qing 19. årh. H. 92 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1733/1501
En kinesisk penselholder, biton, af træ med bund af huanghuali. 18. årh. H 13.5 cm. Diam. 12 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1733/2025
A. Lange & Söhne: Damearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Cabaret. Mekanisk værk med dato og manuelt optræk, kaliber L931.3. Ca. 1994-97.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
1733/181
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1732/1571
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1732/1536
Kinesisk figur af blanc de chine i form af Muga, en af taoismens udødelige. Qianlong 1736-1796. H. 41 cm. Tilhørende base af udskåret træ H. 7 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1732/1517
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1732/837
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1732/834
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/833
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/529
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1732/525
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1732/505
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1732/66
Olga Alexandrovna: En skovlysning ved vintertide, Rusland. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1732/55
Henri Regnault: Italienske morraspillere foran et osteri. Sign. H. Regnault. Olie på lærred. 88 x 117.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1732/56
Frederik Kraft: Parti fra Italien med udsigt til et tårn i bjergene. Sign. FKraft(sammenskrevet). Olie på papir monteret på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1732/33
Johan Rohde: "I S. Bonaventuras klosterhave ...". Sign. Johan Rohde 1919. Olie på lærred. 63 x 148.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1732/41
Peder Mønsted: En flok børn leger ved vandhullet ud for en stråtækt gård i Alstrup, Samsø. Sign. P. Mønsted. Alstrup 1931. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1732/21
Harald Slott-Møller: Jagtgudinden Diana med to hunde. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 153 x 106.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1732/5
Johannes Larsen: "Vildgæs over Filsø". Sign. monogram 24. Olie på lærred. 60 x 78.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1732/1
Michael Ancher: Strikkende fiskerkone på Skagen Strand. Sign. M. A. 99. Olie på lærred. 38 x 48.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
1731/1594
Kinesisk skål af sølv, Wang Hing, Hong Kong 19. årh.s slutning. Vægt 443 gr. H. 8,5 cm Diam. 18,5 cm. Tilhørende samtidig stand af udskåret træ.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1731/1519
Osmannisk bæltespænde af forgyldt metal. Sandsynligvis Grækenland, 19. årh. L. 33 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/1515
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/1507
"Jiangyi" taoistisk præstekåbe. Kina. Qing, 19. årh. H. 138 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1731/533
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1731/534
Erik Chambert, tilskrevet: Fritstående "Swedish Grace" daybed/chaiselong med stel af mørkpoleret eg. Betrukket med messingsømbeslået rødt stof.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK