Auktion 872
i Havnen
Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
2 emner
1735/1521
Østrigsk Louis XVI kartelur af forgyldt træ. Sign. "Johan Bentele, Salzburg, No. 592". 18. årh.s slutning. H. 79. B. 36.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1726/1651
Fransk bordur af hvid marmor, værk med månefase samt kalender med dag-, dato- og månedsviser. 19. årh.s midte. H. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt