Auktion 872
i Havnen
Ure /
Standure
2 emner
1733/181
Samuel Lawson: Engelsk George II standur i kasse af mørkpoleret egetræ. Sign. Sam Lawson, Keighley. 18. årh.s midte. H. 209. B. 54. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1731/210
Hollandsk standur i kasse af nøddetræ. Værk med månefase, sekund- og dagsangivelse. Sign. Nicol. Dornheck, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 240. B. 55. D. 30.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK