Auktion 872
i Havnen
Ældre møbler
-
1806/154
Russisk standerlampe af forgyldt træ og mahogni. 19. årh.s slutning. Antagelig oprindeligt monteret til gas, nu monteret til el. H. 149.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Russisk nyreformet Louis XVI skrivebord af rosentræ, indlagt med marquetteri. 18. årh.s slutning. H. 71,5. B. 95. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1749/8631
Russisk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze og messing. 19. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1749/8608
Russisk spejl af forgyldt træ. 19. årh.s midte. Lampetarme mangler. H. 84. B. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1739/161
Tre Louis XVI stole af egetræ, hver med sæde og ryg af fletværk. Stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. (3).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1739/160
Biedermeier sybord af mahogni. 19. årh.s midte. H. 73. B. 73. D. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1736/18
AFHENTES - Et par Anglo-indiske stole af rigt udskåret hardwood. Antageligt udført i Bombay, 19. årh.s anden halvdel. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1735/50
Lille bombéformet kommode af nøddetræ. Rusland eller Polen, 19. årh.s slutning. H. 80. B. 70. D. 40..
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1735/34
George III bogskab af mahogni, med overdel hvori tre sprossede glasdøre og underdel hvori tre fyldingsdøre. England, 18. årh.s slutning. H. 231. B. 190. D. 55.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1734/159
William & Mary skab af nøddetræ og rodtræ. England, 18. årh.s begyndelse. H. 210. B. 170. D. 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1731/38
Indisk gyngesofa 'Jhoola' af udskåret og bemalet træ. 20. årh.s begyndelse. H. 232. B. 208. D. 116.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1727/2
Hollandsk vitrineskab af nøddetræ, indlagt med blomster og bladværk af lyst træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 235. B. 138. D. 38.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1726/271
Renæssanceskab af egetræ med skæringer af nøddetræ. 17. årh. og senere. H. 216. B. 123. D. 57.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1725/26
ET PAR svenske rokoko armstole af bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s midte (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
872/224
Et sæt på otte gustavianske stole af bemalet træ. Sverige, 18. årh.s slutning. (8)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK