Auktion 872
i Bredgade
Skulpturer og bronzer
1840/1542
Etienne-Henri Dumaige: Patineret figur af bronze, 'Kleopatra før Cæsar'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 62. B. 34. D. 23.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/171
Et par franske directoire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 68. (2)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/145
Stor italiensk porfyr tazza, hver side med hanke i form af snoede slanger, firsidet base. 19. årh.s midte. H. 53. B. 80. D. 60.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/127
Fransk empire figurgruppe af forgyldt bronze, 'Androkles og løven'. Paris, 19. årh.s begyndelse. Figur H. 46. B. 43. D. 17. Base H. 8. L. 56. B. 29.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/1492
Et par russiske stager af delvis forgyldt bronze, baser og lystyller af rosenkvarts. 19. årh.s slutning. H. 18. (2).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1488
Piotr Alexandrovich Samonov: Russisk skulptur af forgyldt og patineret bronze med en araber på en dromedar. C. F. Woerffel i Skt. Petersborg. H. 37. L. 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
872/1450
Russisk pejseforsats af forgyldt bronze, støbt med balustrade og gitter, guirlander, løvehoveder og vaser. 19. årh.s første halvdel. H. 52. B. 125.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1449
Russisk nyrokoko pejsesæt af forgyldt bronze, bestående af stativ, tang, ilddrager og skovl. 19. årh.s første halvdel. H. 86. (4).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/270
Vilhelm Bissen: Portrætbuste af Louise Dronning af Danmark (1863-1898), hvid Carerra marmor. 19. årh.s slutning. H. 80.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/237
Francois Rémond: Et par Louis XVI kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med tre lysarme. Paris, 18. årh.s slutning. H. 96.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Ikke solgt
872/219
Denise Delavigne, 19./20. årh.: 'Fortune' figur af patineret bronze, stående kvinde på base af grøn marmor. Sign. Delavigne. 19./20. årh. H. 101.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/195
Et par franske kandelabre af forgyldt bronze, hver med syv svungne lysarme, rigt støbt med rocailler og ornamentik. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 65. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt