Auktion 872
i Bredgade
Møbler, varia & tæpper
876/1092
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk jagtsceneri på lys bund. Sign. S. Seirafian Isfahan Iran. Ca. 1960. 237 x 145.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
876/969
Stor russisk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze og messing, ti svungne lysarme, behængt med prismer, stamme af slebet glas. H. 145. Diam. 100.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
876/958
Store Kongensgade tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå med underdel. Pfaus periode 1727-1749. H. ialt 75. Pladen L. 73. B. 55.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
876/916
Barok fad af forgyldt sølv, rigt drevet med mytologisk sceneri. Ca. 1625-1650. Vægt 1694 gr. L. 52 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK