Auktion 872
i Havnen
Ældre møbler
Russisk
1806/154
Russisk standerlampe af forgyldt træ og mahogni. 19. årh.s slutning. Antagelig oprindeligt monteret til gas, nu monteret til el. H. 149.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Russisk nyreformet Louis XVI skrivebord af rosentræ, indlagt med marquetteri. 18. årh.s slutning. H. 71,5. B. 95. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1749/8631
Russisk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze og messing. 19. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1749/8608
Russisk spejl af forgyldt træ. 19. årh.s midte. Lampetarme mangler. H. 84. B. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK