Auktion 872
Ældre malerier og møbler
1809/107
Ivan Koznic Makarov: Portræt af Storfyrstinde Xenia Alexandrovna (1875-1960). Studie. Sign. Makarov 1882 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 51 x 44.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1806/154
Russisk standerlampe af forgyldt træ og mahogni. 19. årh.s slutning. Antagelig oprindeligt monteret til gas, nu monteret til el. H. 149.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Russisk nyreformet Louis XVI skrivebord af rosentræ, indlagt med marquetteri. 18. årh.s slutning. H. 71,5. B. 95. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK