Auktion 872
Ældre møbler
Møbler, varia & tæpper
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/240
Et par svenske kommoder af gråmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 84. B. 93. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/232
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s begyndelse. Sverige, 19. årh.s første halvdel. H. 82. B. 90. D. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
873/228
Svensk rokoko kommode af nøddetræ og frugt træ. 18. årh.s midte. H. 82. B. 91. D. 52.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
873/214
Gustaviansk halvrund konsol af forgyldt træ, plade af Ölandsten. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 76. D. 38.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/201
Stort svensk stenbord med plade af Ölandsten, underdel af bemalet træ. Skåne, 19. årh.s midte. H. 83. L. 200. B. 74.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/186
Stort gustaviansk lampetspejl af forgyldt træ, udskåret med sløjfe, to senere lysarme af messing. Sverige, 18. årh. slutning. H. 91. B. 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/184
Barok chatol af guldstafferet nøddetræ, indlagt med lister af messing. 18. årh.s midte. H. 240. B. 132. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/169
Fransk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze, monteret med tolv svungne lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 103. Diam. 83.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/167
Senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze med otte lysarme, plade af blåt glas, monteret til el. 19. årh.s første halvdel. H. 118. Diam. 100.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/140
Et sæt på seks sengustavianske armstole tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
873/124
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk 'Commode à Vantaux' af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, ca. 1820. H. 100. B. 130. D. 60.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
873/123
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk sekretær af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, c. 1820. H. 150. B. 98. D. 48.
Vurdering :