Auktion 872
i Bredgade
Skulpturer og bronzer
Russisk kunst og ikoner
872/1492
Et par russiske stager af delvis forgyldt bronze, baser og lystyller af rosenkvarts. 19. årh.s slutning. H. 18. (2).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1488
Piotr Alexandrovich Samonov: Russisk skulptur af forgyldt og patineret bronze med en araber på en dromedar. C. F. Woerffel i Skt. Petersborg. H. 37. L. 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
872/1450
Russisk pejseforsats af forgyldt bronze, støbt med balustrade og gitter, guirlander, løvehoveder og vaser. 19. årh.s første halvdel. H. 52. B. 125.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1449
Russisk nyrokoko pejsesæt af forgyldt bronze, bestående af stativ, tang, ilddrager og skovl. 19. årh.s første halvdel. H. 86. (4).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK