Auktion 872
i Bredgade
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier og grafik
2148/539
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
877/842
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/858
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1736/655
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1732/505
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1731/533
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
872/1051
Kehnet Nielsen: Komposition. Sign. på bagsiden Kehnet N. 2005. Olie på lærred. 150 x 120
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
872/1046
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/1045
Tróndur Patursson: "Høst". Sign. T. Patursson 97 samt på bagsiden T. Patursson 97, Nr. 6. Olie på lærred. 164 x 131.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/1043
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1040
Eduardo Urculo Fernandez: Komposition. Sign. Urculo 66. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1038
Tom Krøjer: "Aix". Sign. Krøjer 1985. Akryl på papir/karton monteret på lærred. 275 x 140.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/1037
Lise Malinovsky: "Dame". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 2003. Olie på lærred. 145 x 145
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1036
Hans Voigt Steffensen: Danserinde. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1035
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram samt på bagsiden Birkemose 84. Olie på lærred med collage. 194 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1023
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 179 x 133.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1022
Jan Voss: "Oasen". Sign. Voss 81; titel på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 62 cm. TIL afhentning i Bredagde. Kundens kæreste afhenter muligvis værket. SIP
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
872/1021
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. W.S.O. 69 og W.S.O 70. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1020
Leif Sylvester: “Slavisk Skrig". Sign. Sylvester 94; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1019
Hsiao Chin: "Ch'an-127", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 60 x 90.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1018
Hsiao Chin: "Chi-273", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir monteret på lærred. 63 x 126.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/1017
Sven Dalsgaard: "Note", 1980. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 61 x 61.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1014
Kurt Trampedach: Portræt, 1994. Usign. Olie på papir. 35 x 27
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1013
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach 2003. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/1012
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir. 30 x 24.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1010
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker", maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1008
Vilhelm Bjerke-Petersen: Landskab med ruser til tørring. Sign. VBP 32. Olie på lærred. 60 x 85.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1003
Franciska Clausen: Komposition. Forarbejde til "Halvcirklerne" (1951). Sign. F. C. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 10
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1002
Preben Hornung: "Opstilling til London", 1977. Sign. monogram; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1000
Jean Deyrolle: "Gaudens", Gordes 1958-1959, opus 589. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 73 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/999
Hans Staudacher: Komposition, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 35
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/998
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 68; dateret 30-7-68 på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/996
Albert Mertz: "Fodgængere", 1957. Usign. Olie på lærred. 63 x 86
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/995
Paul Gadegaard: Uden titel, no. 106, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/994
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/993
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. på bagsiden Schwalbe 88-89. Olie på lærred. 92 x 83
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/992
Ole Schwalbe: "Komposition II", 1959. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 81.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/960
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/947
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK